Rzucam pracę i otwieram startup! 5 obalonych mitów
Chyba każdy czasami oddaje się marzeniom o stworzeniu super aplikacji, która będzie sama na siebie zarabiać lub założeniu małego biznesu, który przyniesie nie tylko przyzwoity dochód, ale też satysfakcję. Większość poprzestaje na marzeniach, bo w rzeczywistości są one zaledwie przyjemnym początkiem. Po nim często nastąpić musi długi okres ciężkiej pracy i wyrzeczeń, zanim zbliżymy się do sukcesu. Zamierzasz zabrać się za swój projekt „tak na serio”? Świetnie. Dowiedz się, na co musisz się przygotować.
Kto zakłada startupy w Polsce?
Nie wiesz, czy to odpowiedni czas na otworzenie startupu? Zadajesz sobie pytanie, czy to może nie za wcześnie albo nie za późno? Może to po prostu nieodpowiedni czas? To normalne rozterki. Pamiętaj jednak, żeby nie zniechęcić się przez nieuzasadnione obawy. Każdy może założyć startup. Robią to ludzie w różnym wieku.
Z raportu Polskie Startupy 2022 wynika, że co trzeci startup jest dziełem osób w wieku 20-30 lat. 44% właścicieli takich firm jest między 30 a 40 roku życia. Nieznacznie wzrosła liczba młodych założycieli startupów (20-latków). Zauważalnie za to zwiększył się odsetek founderów po 40-stce (z 13% do 17%).
„Na podjęcie ryzyka związanego z prowadzeniem startupu częściej decydują się osoby, które mają już na koncie jakieś własne projekty”
Marta Borkowska
Na założenie startupu decydują się ludzie o różnych „kwalifikacjach i w różnym wieku. To, co zwykle ich łączy to pewne doświadczenie biznesowe. „Na podjęcie ryzyka związanego z prowadzeniem startupu częściej decydują się osoby, które mają już na koncie jakieś własne projekty” – tłumaczy founderka firmy doradczej Mangrove, Marta Borkowska – „Nie znaczy to jednak, że eksperci pracujący na etacie, nie decydują się na taki krok”.
Najbardziej mylne wyobrażenia założycieli
Ludzie miewają nierealne przekonania, jeżeli chodzi o prowadzenie startupów. Marta Borkowska na co dzień pomaga founderom zrozumieć, na czym naprawdę polega taki projekt. Obala niektóre popularne mity na ten temat.
1. Rzucę wszystko i założę startup.
To tak nie działa, przynajmniej jeżeli nie masz nieskończonych zasobów gotówki. Musisz mieć świadomość, że znalezienie inwestorów może potrwać dłuższą chwilę, a w międzyczasie musisz przecież za coś żyć. To dlatego wielu founderów często pracuje nad swoimi startupami po godzinach lub dorabiając, zanim skupią się tylko na nich
Przeczytaj także: Praca wykonana… A co z resztą dnia na etacie?
2. Mój produkt jest idealny – w końcu się na nim poznają!
Dla prawdziwych pasjonatów startup może być jak własne dziecko. Ich założyciele często mają tendencję do uważania swojego produktu za ideał, przez co zdarza się im za rzadko pytać klientów końcowych, czego potrzebują. Nigdy jednak nie mamy 100% pewności, że nasz projekt się powiedzie. Niektórzy założyciele startupów zapominają o tym, że są różne scenariusze rozwoju biznesu i trzeba się przygotować na wszystkie z nich, włącznie z modyfikacją pierwotnej wizji.
3. Wspólnicy będą zawsze realizować moją wizję!
Pierwsze błędne założenie popełniamy, jeszcze szukając wspólników. Często przepełnieni entuzjazmem jesteśmy przekonani, że wszyscy będą chcieli rozwijać nasz startup zamian za udziały. Nawet jeżeli ich znajdziesz i dobrze ocenisz ich umiejętności w zakresie podejmowania decyzji biznesowych, współpraca może nie być taka łatwa, jak Ci się wydaje. Founderzy czasami mają skłonność do traktowania wspólników jako podwładnych i złoszczenia się, że wspólnicy mają inne pomysły niż oni sami . To nie tak to działa.
4. Mam pierwszych inwesorów – teraz już z górki!
Pieniądze w garści sprawiają, że za szybko zapominają, że to dopiero początek drogi. Pierwsza pula finansowania to nie Twój zarobek, lecz pieniądze na rozwijanie Twojego produktu. Na Twojej drodze może wciąż pojawić się wiele przeszkód, więc nie ciesz się przedwcześnie i podejmuj decyzje rozważnie.
5. Startup oznacza zarwane noce i brak odpoczynku przez kolejne lata
Na koniec coś pozytywnego – rozwijanie własnego startupu nie musi oznaczać katorżniczej pracy. Dla foundera to kwestia wyboru, a nie przymusu. Włożysz w biznes tyle energii, ile chcesz i ile możesz w danym momencie. Na pewno ucieszysz się jednak, że często praca nad własnym projektem jest bardziej satysfakcjonująca, przez co chętniej ją wykonujemy.
Dlaczego startupy upadają?
Badania wykazują, że 42% respondentów uważa pozyskanie finansowania za największą barierę dla rozwoju startupów. Założycielka Mangrove wskazuje jednak, że jest to bardziej rezultat, a prawdziwe powody leżą u podstaw i należą do nich np.:
- złe zdefiniowanie docelowej grupy odbiorców – nie zwracanie się osób, które rzeczywiście będą płacić za produkt,
- nierozsądne zarządzanie budżetem – firma może dynamicznie się rozwijać, ale zbyt szybko i nieodpowiednio wydawać pieniądze inwestorów,
- produkt nie jest nikomu potrzebny – zdarza się, że powstają produkty, które rozwiązują nieistniejące potrzeby i nie zostaje doceniony przez potencjalnych klientów,
- wybór złego modelu biznesowego – sprzedawanie produktu lub usługi jednorazowo zamiast w formie subskrypcji (lub na odwrót) może przynieść Ci straty,
- nieelastyczna wizja – 22% respondentów uważa, że częste zmiany prawa to poważny problem, a przez to produkt może stać się nielegalny, dlatego warto zaprojektować go tak, aby dało się go łatwo dostosować do nowelizacji przepisów,
- wypalenie – decydując się na założenie startupu, musisz zrozumieć, że prowadzenie biznesu wiąże się ze stresem i niektóre projekty kończą się, kiedy ich twórcom zabraknie energii na ich kontynuowanie.
Porady dla osób zakładających startup
Po lekturze tego artykułu dalej czujesz, że założenie własnego startupu to coś dla Ciebie? Oto kilka wskazówek na start:
- Naucz się przyjmować krytykę i z niej korzystać.
- Uświadom sobie, że startup to coś, co będziesz robić przez najbliższe 5-6 lat. Musisz to lubić. Wspólnicy, pracownicy i klienci będą czuć, jeżeli zabraknie Ci do tego pasji.
- Zrozum, jak działają fundusze VC. Przeczytanie jednego artykułu nie wystarczy. Uzyskanie finansowania nie jest wcale łatwe. Rozważ alternatywne źródła finansowania biznesu.
- Sprawdź, czy produkt da się monetyzować od razu. Fundusze VC chętniej rozważą finansowanie projektu, który może szybko zacząć generować przychody.
- Ustal, na jakim etapie życia jesteś. To jest intensywna i obciążająca przygoda. Będziesz potrzebować dużo energii i motywacji.
Wybierz swój moment na rozwijanie własnego biznesu mądrze. Szansa nie ucieknie Ci, jeżeli dziś nie założysz startupu. Jeżeli nie wiesz, czy to odpowiedni moment lub pierwsze kroki już za Tobą, ale nie widzisz oczekiwanych rezultatów, porozmawiaj z profesjonalnymi doradcami. Inwestuj swój czas i energię dobrze.