Na bieżącoW pogoni za pracą

6 najczęściej popełnianych błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje poszukiwania pracy idą marnie mimo tego, że za Tobą już wiele rozmów kwalifikacyjnych? Od momentu pojawienia się w korytarzu biura firmy, do której aplikujesz, Twoja postawa jest oceniana. Sprawdź, jakie są częste błędy podczas rozmowy kwalifikacyjnej i upewnij się, że unikniesz ich podczas kolejnego spotkania z rekruterem.

1. Nieodpowiedni ubiór

W zależności od tego, o jakie stanowisko się starasz strój na rozmowę kwalifikacyjną może być mniej lub bardziej formalny. Wybierając się na rozmowę o pracę, każdorazowo musisz jednak zadbać o schludny wygląd. Czyste i zadbane paznokcie to podstawa (nawet jeśli Twoją pasją jest prowadzenie ogrodu, warto to zakomunikować inaczej). Co do Pań, zbyt mocny, rozmazany makijaż lub schodzący z paznokci lakier są raczej wyrazem niechlujstwa.

Jeżeli chodzi o ubiór, ten należy dostosować do stanowiska i renomy firmy. Uwaga — brak wskazania konkretnego dress code w ogłoszeniu nie jest zachętą do ubrania się nieformalnie na rozmowę kwalifikacyjną. Krótkie spodenki czy sukienka bez rękawów zarezerwuj na inne okazje. Minimalne wymagania to koszula oraz klasyczne eleganckie spodnie lub spódnica. Panie, jeśli decydujecie się na obcasy, nie przesadzajcie z ich wysokością. Panowie, postawcie na parę eleganckich butów. Adidasy do garnituru to poziom szkoły podstawowej — chyba że aplikujesz na stanowisko wuefisty i boisz się, że dyrektorka poprosi Cię o przeprowadzenie lekcji pokazowej.

Joanna Urbańska - portret
Joanna Urbańska

Pewien menadżer stwierdził, że nadal musi przeprowadzać rozmowy stacjonarnie, bo tylko wtedy jest w stanie ocenić danego kandydata. Byłam naprawdę zadziwiona, bo rozmowy online zostały tak zaplanowane, żeby sprawdzenie kluczowych dla stanowiska kompetencji było możliwe. Okazało się, że menadżer podczas rekrutacji oceniał nie tylko kwestie merytoryczne, ale również…czyste i zadbane paznokcie...

Joanna Urbańska

Na początku pandemii, rekrutacje zwykle odbywające się na żywo, siłą rzeczy musiały przejść do rzeczywistości wirtualnej” – zauważa Joanna Urbańska, doświadczona rekruterka, HR-owiec i autorka książki pt. Rekrutuj Zawodowo – „Pewien menadżer stwierdził, że nadal musi przeprowadzać rozmowy stacjonarnie, bo tylko wtedy jest w stanie ocenić danego kandydata. Byłam naprawdę zadziwiona, bo rozmowy online zostały tak zaplanowane, żeby sprawdzenie kluczowych dla stanowiska kompetencji było możliwe. Okazało się, że menadżer podczas rekrutacji oceniał nie tylko kwestie merytoryczne, ale również…czyste i zadbane paznokcie. Choć z pewnością nie jest to główne kryterium rekrutacyjne, to istnieją branże (zdrowie, kosmetologia, spożywcza), w których wysoki poziom higieny jest kluczową cechą kandydata” – wyjaśnia ekspertka.

2. Brak wiedzy na temat firmy lub stanowiska

Nawet jeśli nie szukasz pracy w wyjątkowo nietypowej branży, a masz za sobą mnóstwo aplikacji i rozmów, nie popisuj się lekceważeniem i brakiem przygotowania. Zapamiętaj, do jakiej firmy się wybierasz i jakie są wymagania dla kandydata na to stanowisko. Warto też zanotować sobie nazwisko rekrutera, żeby zapytać o niego w recepcji firmy, kiedy już tam dotrzesz.

Jednym z często zadawanych pytań podczas rozmowy rekrutacyjnej jest to, co kandydat wie o firmie. Bardzo często rekruter chce sprawdzić, jak dobrze hipotetyczny pracownik przygotował się do spotkania i czy zadał sobie trud poznania firmy przed rozmową rekrutacyjną. Choć osoby, które nie wiedzą nic o firmie, nie są od razu skreślane z listy, to z pewnością ci, którzy potrafią w tym miejscu zaskoczyć swoim przygotowaniem, zdobywają dodatkowe punkty w procesie rekrutacyjnym.

3. Pośpiech

Zarezerwuj sobie wystarczająco dużo czasu, żeby nigdzie się nie spieszyć. Nerwowe spoglądanie na zegarek albo (co gorsza) na telefon, to jednoznaczna informacja, że nie mamy zbyt dużo czasu lub rozmowa nie jest dla nas zbyt ważna (no, chyba że spotkanie trwa już trzecią godzinę i zaczynasz się obawiać, że to próba porwania).

Na rozmowę kwalifikacyjną należy stawić się chwilę przed czasem (jakieś 5 minut wcześniej). Zadbaj o to, żeby na spokojnie bez zbędnego pośpiechu odpowiedzieć na wszystkie pytania i zadać własne. Brak czasu tylko potęguje stres, a to nigdy nie pomaga.

4. Skracanie dystansu

Jednym z błędów popełnianych podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest skracanie dystansu bez zachęty rekrutera. Oczywiście w wielu firmach pracownicy mówią sobie po imieniu, ale rozmowa o pracę nie jest dobrym momentem na przesadną poufałość. 

Nawet jeśli rekruter jest atrakcyjny, nie komplementuj jego wyglądu czy ubioru. Do zakazanych tematów należą też wszystkie kwestie prywatne (przynajmniej na tym etapie znajomości). Nie próbuj się też umówić ze swoim rozmówcą i nie rzucaj żadnych aluzji, które mogłyby wprawić rekrutera w zakłopotanie. Pamiętaj – dystans i profesjonalizm.

Najlepszą wskazówką, jaką mogę udzielić kandydatom jako rekruter, to podążanie właśnie za osobą prowadzącą rozmowę. Jeśli w danej firmie panuje ogólnie przyjęta zasada przechodzenia na ty, rekruter sam zaproponuje taką formę zwracania się do siebie.

Joanna Urbańska

5. Narzekanie na poprzednią pracę

Nie, nie i jeszcze raz nie. Nawet jeśli osoba rekrutująca pyta Cię o trudne sytuacje, z którymi przyszło Ci się zmierzyć, nie chodzi o Twoje konflikty ze współpracownikami. Jeśli pracujesz w obsłudze klienta, powinieneś być oczywiście przygotowany na pytanie o trudne rozmowy, z których udało Ci się wyjść zwycięsko, ale tutaj też powstrzymaj się od komentowania swojego rozmówcy w nieodpowiedni sposób.

Pamiętaj, że wszystko, o czym mówisz i jak mówisz podczas spotkania, świadczy o tobie — o twoim podejściu, sposobie myślenia, czy zachowania. Oczernianie współpracowników, szefa lub zdradzanie sekretów poprzednich firm to zła strategia. Nikt nie chce pracować z osobą fałszywą i narzekającą na wszystko i wszystkich. Dodatkowo obarczanie innych winą za własne niepowodzenia lub błędy brzmi jak kiepska próba tłumaczenia się. Oczywiście nie warto kłamać, jeśli rekruter zapyta o powody odejścia z poprzedniej pracy, ale nie skupiaj się na wadach innych, a na swoich umiejętnościach, które pozwoliły CI poradzić sobie z trudnościami.

6. Unikanie odpowiedzi na pytania lub kłamstwo

Jeśli rekruter zadaje Ci pewne pytania, to są one raczej ważne z punktu widzenia stanowiska, na które aplikujesz (no, chyba że pyta Cię o to, jakim owocem się czujesz — ale tu nadal może być jakiś ukryty psychologiczny zamysł). Unikając odpowiedzi na pytania dotyczące swoich kompetencji, możesz wyjść na osobę, która nie jest pewna własnych umiejętności lub ma coś do ukrycia.

Jednym z najpoważniejszych błędów popełnianych podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest kłamstwo. Nie oszukuj w CV — nieścisłości szybko wyjdą na jaw, stawiając Cię w naprawdę kiepskim świetle. Zdecydowanie lepiej jest przyznać się do braku jakiejś umiejętności, deklarując gotowość do szybkiego jej opanowania.

Sprawdź także, na co zwrócić uwagę aktualizując CV.

Kandydaci często w ogóle nie przygotowują się do rozmowy rekrutacyjnej. Wiele pytań można przewidzieć, tylko dzięki dokładnemu przeczytaniu ogłoszenia o pracę. Z dużą pewnością wymagania, które są w nim zawarte, będą badane podczas rozmowy rekrutacyjnej. Warto przygotować sobie konkretne sytuacje, o których będzie można opowiedzieć dla potwierdzenia swoich kompetencji.

Joanna Urbańska

Bez względu na to, o jaką pracę się ubiegasz, postaw na odpowiednie zachowanie na rozmowie o pracę. Zapoznanie się z najczęściej popełnianymi błędami podczas rozmowy kwalifikacyjnej pozwoli Ci na uniknięcie ich podczas Twoich spotkań i zwiększy Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Sprawdź, jakich błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy unikać. […]