6 faktów o kawie, które warto znać
Są tacy, którzy w ogóle nie piją kawy i tacy, dla których dzień nie zaczyna się, póki nie poczują pobudzającego zapachu tego napoju. Czy warto ją pić? Prezentujemy 6 ciekawych właściwości kawy, o których możesz nie wiedzieć. Jaka dawka tego gorzkiego napoju może wyjść nam na zdrowie? Jak jej nie stosować? Czy naprawdę pomaga w odchudzaniu? Sprawdź odpowiedzi na te pytania.
1. Kop energetyczny na 5 godzin
To, jak długo kofeina będzie się utrzymywać w organizmie, zależy od trzech głównych czynników:
- zawartości kofeiny w porcji napoju,
- ilości kofeiny przyjętej wcześniej,
- metabolizmu danej osoby.
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Amerykańską Akademię Medycyny Snu działanie kawy jest najsilniejsze po upływie około 30-60 minut od jej wypicia. Następnie zaczyna się okres półtrwania, który może potrwać od 3 do 5 godzin. Po jego upływie ilość kofeiny w organizmie zmniejsza się o połowę.
Jeżeli masz problem z zasypianiem wieczorem i budzisz się z poczuciem niewyspania, zastanów się, czy nie pijesz swojej ostatniej kawusi zbyt późno.
2. Kawa nie dodaje energii, tylko blokuje odczuwanie zmęczenia
Odganianie zmęczenia to jedna z najcenniejszych właściwości kawy, ale cudowne działanie napoju ma swoje ograniczenia. Nie powinno dziwić, że czasami po wypiciu wielu kaw w końcu dopada nas poczucie tak obezwładniającej senności, że nie jesteśmy w stanie na niczym się skupić. Kawa nie dodaje energii! Sprawia tylko, że nie czujemy zmęczenia. Jak to właściwie działa
Za poczucie senności odpowiedzialna jest adenozyna i receptory adenozynowe, które reagują na obecność tego związku. Kofeina blokuje te receptory, sprawiając, że nie odczuwamy zmęczenia. Co najważniejsze jednak kofeina nie blokuje wydzielania adenozyny. To oznacza, że substancja ta zaczyna się kumulować w ludzkim organizmie, a kiedy pozbędziemy się z naszego organizmu większej ilości kofeiny, poczujemy silne zmęczenie.
3. Kawka po treningu redukuje ból mięśni
W okolicy Twojego biura jest siłowni, a Ty lubisz wyskoczyć na trening w przerwie od pracy? Strzel sobie kawę po treningu. Już ponad dekadę temu Victor Maridakis (University of Georgia) odkrył, że spożycie kawy może zmniejszyć ból potreningowy o nawet 50%. To jedna z mniej znanych właściwości kawy, ale jak najbardziej prawdziwa. Jak przebiegało doświadczenie?
Badanie było przeprowadzone na małej grupie kobiet, które wcześniej nie trenowały i nie pijały regularnie kawy. Jedne i dwa dni po sesji ćwiczeń zaprojektowanej w celu wywołania umiarkowanej bolesności mięśni, ochotniczki przyjmowały dawkę kofeiny lub placebo, po czym wykonywały dwa różne ćwiczenia. Następnie wykonywały dwa ćwiczenia – jedno w celu wytworzenia maksymalnej siły, drugie w celu wytworzenia siły submaksymalnej. U osób, które spożyły kofeinę na godzinę przed testem maksymalnej siły, zaobserwowano 48-procentową redukcję bólu.
U osób, które przyjmowały kofeinę przed testem submaksymalnym również odnotowano redukcję bólu. Wyniosła ona 26%. Jeżeli więc masz ochotę na kawę po treningu, nie krępuj się. 😉
4. Przy regularnym piciu kawy zwiększa się tolerancja
Badanie wykazało, że tolerancja na pobudzające działanie kofeiny może zwiększyć się już w ciągu kilku dni od jej regularnego spożywania. Co więcej, osoby biorące udział w badaniu potrzebowały dłuższego czasu do powrotu do normalnego stanu niż grupa kontrolna, a w trakcie snu dłużej byli w fazie N3 (snu głębokiego).
Sen dzieli się na dwie główne fazy REM (ang. rapid eye movement) i NREM (ang. non-rapid eye movement). N3 to najgłębszy etap snu NREM, który normalnie trwa od około 30 do 60 minut. Faza ta stanowi 25% całego odpoczynku. To właśnie podczas niej organizm się regeneruje. Na podstawie wspomnianego badania można wnioskować, że regularne spożywanie kawy może wpływać na nasz naturalny rytm dobowy.
5. Kawa poprawia metabolizm i może wspomagać odchudzanie
Dla jasności redakcja NIE zachęca do diet typu kawa i chleb przez tydzień. To jednak fakt, że spożycie kofeiny powoduje rozpoczęcie w organizmie procesu lipolizy i przyspiesza metabolizm. Zielona kawa redukuje wchłanianie cukru przez organizm, co sprawia, że organizm zwraca się w kierunku własnych zapasów i zaczyna spalać tłuszcz.
Nie zapominaj jednak, że pozytywny wpływ na metabolizm ma kawa i zawarte w niej substancje, a nie wszelkie dodatki, które do niej dodajemy. Nie warto liczyć na to, że nasz metabolizm przyspieszy zauważalnie, jeżeli nasza ulubiona kawa to mocca lub latte macchiato z dodatkiem słodkich syropów.
6. Kawosze mogą żyć dłużej niż osoby niepijące kawy
Miłośnicy kawy pijący ten napój z umiarem i rozsądkiem mogą żyć dłużej niż osoby, które nie raczą się nim w ogóle. Pewne badanie wykazało, że 2-3 filiżanki kawy dziennie redukują ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia i mogą wydłużać życie. Warto jednak zauważyć, że badacze nie wykluczają, że pozytywne działanie kawy na zdrowie może wynikać nie z dostarczenia organizmowi kofeiny, lecz z innych substancji, które zawiera kawa.
Co takiego kryje się w kawie? Na przykład kwas chlorogenowy wykazujący silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Napój ten zawiera również kofeinę, teofilinę i teobrominę, których dostarczanie do organizmu wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby Parkinsona i Alzheimera.
Dbaj o swoje zdrowie i poznawaj właściwości kawy, żeby pić ją ze smakiem i bezpiecznie.
Masz inne pytania o kawę? Zadaj je w komentarzu.