Bezpłatna praktyka zawodowa – czy warto?
Bezpłatna praktyka zawodowa, zwana również stażem wolontariackim lub stażem zawodowym, to temat, który budzi wiele kontrowersji i pytań, szczególnie wśród osób, które już są aktywne zawodowo. Czy warto poświęcać swój czas i umiejętności bez wynagrodzenia? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się tej kwestii i zastanowimy się nad korzyściami i wyzwaniami, jakie niesie ze sobą bezpłatna praktyka zawodowa.
Za naszych czasów to…!
No nic, powiem Wam, jak było za moich czasów (xD). Praktyki były darmowe. W liceum na szczęście ich nie było, ale moi znajomi z technikum chodzili, a jakże. Na pierwszych studiach miałam do wyrobienia 150 godzin każdego roku), na drugich był chyba miesiąc na całe trzy lata (jak dawno to było!). Udało się zrobić zdalnie. Na zaocznej magisterce była możliwość uznania etatu za praktykę, jeżeli praca pokrywała się z kierunkiem studiów (uff!). Wszystko, czego nie udało się wciągnąć z obowiązki zawodowe (czyli większość), to była darmowa praca na rzecz jakiejś firmy. Krążyły legendy o istnieniu płatnych praktyk, ale czy ktoś kiedyś naprawdę je miał? Dajcie znać, jeżeli Wam się poszczęściło!
„Mam nadzieję, że praktyka płatna…?”
Dziś ludzie się oburzają na widok ogłoszenia z darmową praktyką zawodową… Można to po części zrozumieć, bo wielu pracodawców traktuje praktykantów, jak asystentów – zleca im nudne, monotonne zadania, które nie przygotowują ich do pracy w przyszłości. Przyjrzyjmy się jednak sprawie z innego punktu widzenia…
A żebyście wiedzieli, że może być płatna!
Niejednokrotnie widziałam też ogłoszenia o „płatnych praktykach”. O co chodzi? O to, że to student płacił pracodawcy, dla którego wykonywał pracę (nie żartuję!). Jak to w ogóle możliwe, że ktoś wpadł na taki pomysł? Pracodawca przekazuje (a przynajmniej powinien przekazywać) wiedzę i praktyczne umiejętności, czyli po prostu szkoli, a za dobre szkolenia się płaci. A czy warto, to już zależy od konkretnej firmy.
Opinia redaktora
Niedawno zainspirowana pewnym webinarem o pracy narrative designera zdecydowałam się na wkroczenie w świat tworzenia gier. Jako zapalona gamerka zawsze żałowałam, że ze względu na skłonności do sztuk humanistycznych, raczej nigdy nie znajdę pracy w game devie, a tymczasem…
Podjęłam próbę znalezienia bezpłatnej praktyki/stażu, żeby zobaczyć, jak tworzy się gry. Poza doświadczeniem copywriterskim, dziennikarskim i tworzeniem prozy oraz poezji do szuflady nie miałam żadnego doświadczenia w ten branży. To mi nie przeszkodziło. Już po kilku dniach nawiązałam kontakt z firmą, która szukała stażysty. Dostałam próbne zadanko, a teraz jestem w trakcie praktyk, które mają dla mnie wielką wartość. Bezpłatna praktyka nie musi być zła, wręcz przeciwnie, może być wspaniałym doświadczeniem, więc jeżeli naprawdę zależy Ci na wiedzy, to nie wahaj się!
Niektóre branże zamkną się przed Tobą, jeżeli się nie zaangażujesz
Moim zdaniem tak jest przede wszystkim z branżami artystycznymi, game devem, ale nie tylko. Współcześnie coraz więcej osób oburza się na myśl o bezpłatnych praktykach, ale ludzie się na nie decydują – podobnie, jak na wolontariat. Trzeba wyraźnie podkreślić, że darmowa praktyka nie musi wcale oznaczać wyzysku. Są zawody, do których bardzo trudno dostać się nawet na stanowiska juniorskie bez wcześniejszego doświadczenia (tj. właśnie praktyk, staży, własnych projektów). Ostatecznie, pytanie o wartość bezpłatnej praktyki zawodowej jest indywidualne. Zależy od Twoich celów zawodowych, aktualnej sytuacji finansowej, możliwości oraz poziomu komfortu związanego z pracą bez wynagrodzenia.
Korzyści z bezpłatnej praktyki na część etatu
1. Zdobycie doświadczenia – bywa, że jest niezbędnego do awansu zawodowego
2. Zyskanie zupełnie nowych umiejętności – to może być potrzebne do przebranżowienia lub zmiany stanowiska
3. Zwiększenie atrakcyjności CV – różnorodność doświadczeń może zaciekawić rekrutera
4. Budowanie relacji – praktyka zawodowa może pomóc w budowaniu relacji zawodowych i poszerzaniu sieci kontaktów, co może okazać się cenne w przyszłości.
5. Możliwość kontynuowania współpracy – niektóre praktyki mogą zakończyć się przedstawieniem oferty pracy przez pracodawcę.
Bezpłatna praktyka zawodowa na etacie może być trudna, ale wcale nie musisz podejmować praktyki w pełnym wymiarze czasu. Nie zapominaj, że możesz uczyć się nowych rzeczy po godzinach. Powodzenia!