Bezpłatna praktyka zawodowa i praca na etacie jednocześnie – czy to możliwe?
Łącznie etatowej pracy zarobkowej z bezpłatną aktywnością zawodową mające na celu zyskanie doświadczenia lub konkretnych umiejętności (praktyka/staż) nie jest łatwe. Wymaga to poświęcenia swojego normalnie wolnego czasu na rozwijanie siebie. W rzeczywistości jednak decyduje się na to wiele osób – zarówno tych młodych, stawiających pierwsze kroki na swojej ścieżce kariery, jak i tych z wieloletnim stażem pracy, którzy chcą się przebranżowić. Jednak niejeden z nich mierzy się z wątpliwościami… „Czy dam radę pogodzić dwie prace?”, „czy staż podczas pracy na etacie jest legalny?”. Dowiedz się, jak to wygląda i na co zwrócić uwagę szukając bezpłatnej praktyki zawodowej.
Bezpłatna praktyka zawodowa- co to oznacza?
Bezpłatna praktyka zawodowa, często nazywana także stażem lub wolontariatem zawodowym, polega na tym, że osoba wykonuje pracę w określonym zawodzie lub branży w celu zdobycia doświadczenia zawodowego. Praktyka może być oferowana przez firmy, organizacje non-profit lub instytucje rządowe.
Charakterystyczną cechą praktyk zawodowych jest brak wynagrodzenia finansowego za pracę – nie jest to reguła, ale najczęściej pracodawcy nie proponują zarobku. Taka praktyka powinna być bowiem w gruncie rzeczy intensywnym szkoleniem, a pracodawca lub delegowany do tego pracownik powinien dobrze zaplanować przekazywanie wiedzy praktykantowi. Pod koniec artykułu wskażemy, na co zwrócić uwagę, aby nie naciąć się na „praktykę”, która jest w rzeczywistości pracą za darmo lub wręcz pracę poniżej aktualnych kwalifikacji, kiedy zależy nam na rozwoju.
Czy można łączyć bezpłatne praktyki z etatem?
Odpowiedź brzmi: tak, można łączyć bezpłatną praktykę zawodową i pracę na etacie. Jednak istnieje kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę:
1. Czas i energia
Praca na etacie może być czasochłonna, zwłaszcza jeśli wymaga długich godzin pracy. Wykonywanie bezpłatnej praktyki zawodowej może być angażujące. Musisz przygotować się na poświęcenie dużej ilości czasu i energii. W końcu to nauka i konieczne będzie wdrożenie się w procesy wewnętrzne firmy.
2. Harmonogram
Warto sprawdzić, czy harmonogramy obu zajęć nie kolidują ze sobą. W niektórych przypadkach możliwe jest dostosowanie godzin pracy na etacie, aby umożliwić udział w praktyce zawodowej, ale nie zawsze. Praktyka może się wiązać z regularnymi spotkaniami. Zapytaj o to pracodawcę.
3. Cel i motywacja
Zanim zdecydujesz się na równoczesne wykonywanie praktyki zawodowej i pracy na etacie, zastanów się, jaki jest twój cel. Czy praktyka ma pomóc Ci zdobyć doświadczenie w branży, która cię interesuje, czy może chcesz dążyć do zmiany kariery? Wybierz takie miejsce, które pozwoli Ci zrealizować ten cel.
4. Uważaj na przepisy prawne
Sprawdź, czy Twoja umowa praktyk nie będzie kolidować w żaden sposób z umową o pracę lub innymi zobowiązaniami.
„Może i dam radę, ale czy warto…?”
Praktyka czy staż nie trwają wiecznie, ale z pewnością są obciążeniem, podobnie jak studia wieczorowe czy zaoczne. Nic dziwnego, że chcesz mieć pewność, że ten czas Ci się opłaci. Jak ją zyskać? Dobrze prześwietlając firmę, przed podjęciem współpracy i pytając ludzi (byłych lub aktualnych pracowników możesz poszukać np. na LinkedInie) o opinie.
Potencjalne korzyści
Równoczesne wykonywanie bezpłatnej praktyki zawodowej i pracy na etacie może przynieść kilka korzyści, takie jak:
- zdobycie cennego doświadczenia zawodowego niezbędnego do przekwalifikowania się,
- rozwinięcie umiejętności, które mogą pomóc w awansie zawodowym,
- poszerzenie sieci kontaktów zawodowych,
- zbudowanie profesjonalnego portfolio,
- uzyskanie referencji.
Wyzwania
Jednak wykonywanie obu tych form zatrudnienia na raz niesie ze sobą również wyzwania, takie jak:
- wysoki poziom obciążenia pracą i stresem,
- brak czasu dla siebie,
- możliwość przeciążenia i wypalenia zawodowego.
Jak uniknąć „praktyk”, które nic nam nie dają?
Niestety zdarzają się pracodawcy, którzy traktują swoich praktykantów i stażystów jak tanią siłę roboczą i przekierowują ich do manualnych, monotonnych prac, zamiast rzeczywiście dzielić się wiedzą. Jak tego uniknąć? Oto kilka rad, dzięki którym uda Ci się umówić na wartościową praktykę:
- powiedz dokładnie pracodawcy, czego chcesz się nauczyć i dowiedz się, w jaki sposób zamierza przekazać Ci tę wiedzę – wybadaj, na ile sam zna temat,
- ustal wymiar godzinowy lub zadaniowy pracy,
- wymagaj podpisania umowy,
- praktyka w umowie powinna być zawarta na określony czas – praktyka absolwencka może trwać tylko 3 miesiące,
- przeanalizuj uważnie ogłoszenie – wymagania od kandydata i oferta powinny być jasne i zrozumiałe
- rozmawiaj – nie wahaj się zwrócić uwagi (kulturalnie) pracodawcy, kiedy rzeczywista praktyka mija się z Twoimi wyobrażeniami i wspólnie ustalcie, co zrobić, aby była dla Ciebie bardziej satysfakcjonująca.
Łączenie bezpłatnej praktyki zawodowej i pracy na etacie jest możliwe, ale wymaga starannej organizacji, zarządzania czasem i balansowania między obiema formami zatrudnienia. Kluczem do sukcesu jest poprawna komunikacja (to zależy zarówno od praktykanta, jak i pracodawcy), jasno określenie swoich celów zawodowych i dokładne przemyślenie, czy jesteś w stanie sprostać wyzwaniom związanym z taką praktyką.
Praktyka zawodowa w magazynie Po Godzinach!
Szukamy osób zainteresowanych praktykami na stanowiskach:
Sprawdź ofertę i zaaplikuj!