W pogoni za pracą

Czego nie cierpimy w procesach rekrutacyjnych?

Ciągnące się tygodniami rekrutacje, niejasne procesy rekrutacyjne, brak widełek płacowych, kilometrowe formularze do uzupełniania – to wszystko sprawia, że poszukiwanie pracy staje się koszmarem. A co na to wszystko osoby pracujące w IT? Co im najbardziej przeszkadza?

1. Brak widełek płacowych

Widełek brak, a ostateczna oferta jest niepoważna – niestety to częste. Aż 59,7% odrzuca oferty z powodu niskiego wynagrodzenia. Osoby z większym doświadczeniem nie chcą tego przeżywać – 64% specjalistów na poziomie senior/expert nie aplikuje na oferty bez widełek wynagrodzenia.

2. Brak informacji o etapach rekrutacji

Długo ciągnące się procesy rekrutacyjne są utrapieniem dla 43,2% uczestników badania, którzy odrzucili ofertę z powodu zbyt długiego oczekiwania na ostateczną ofertę. Ja uważam ponad miesięczny okres na wybór specjalisty średniego szczebla na przesadę, a Wy?

3. Brak informacji o możliwościach rozwoju

Aż 50,4% kandydatów zauważa brak opisu możliwości rozwoju w ogłoszeniach. Jasne perspektywy rozwoju zawodowego są istotne dla przyciągnięcia utalentowanych pracowników. Ambitni pracownicy chcą wiedzieć, w jaki sposób będą mogli się doszkalać – nie dziwi to wcale w IT, gdyż w tej branży trzeba stale aktualizować swoją wiedzę. 

4. Formularze aplikacyjne

46,2% kandydatów woli aplikować bezpośrednio z portalu z ogłoszeniami. Kto z Was musiał kiedyś przepisać całe swoje CV do szczegółowego formularza aplikacyjnego, ten wie jak bardzo to czasochłonne i męczące. 

5. Niedopasowane oferty

Niejednokrotnie otrzymywałam na LinkedIn oferty całkowicie niezwiązane z tym, czym się zajmuję. Irytację wzmagał fakt, że wiadomość wyglądała na „kopiuj-wklej”. Personalizacja komunikatu jest istotna dla 48,9% osób.

Przeczytaj także: Czy warto zrobić przerwę na pracę poniżej swoich kwalifikacji?

6. Zamotani rekruterzy

Kandydaci oczekują, że rekruterzy są dobrze przygotowani. Specjalistom z branży IT raz na jakiś czas zdarza się, że wstępne rozmowy na stanowiska techniczne przeprowadzają rekruterzy, którzy mylą nazwy technologii i w ogóle nie wiedzą, na czym polega dana praca.

7. Brak feedbacku po zakończeniu procesu

Tylko 4% kandydatów otrzymuje feedback po każdej rozmowie rekrutacyjnej, a 8% nie dostała go nigdy. Pozostali mają do czynienia z informacją zwrotną czasami lub rzadko.  

A co Ciebie przyprawia o ból głowy, kiedy przychodzi do poszukiwania nowej pracy?

* Dane pochodzą z raportu „Tak mnie rekrutuj – candidate experience w IT, czyli doświadczenia kandydatów i kandydatek 2023″ opracowanego przez No Fluff Jobs i Square One Poland

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments