Na bieżącoW pogoni za pracą

Szukający i oferujący – co gryzie obie strony na rynku pracy?

Na pewno znacie tę narrację, którą prowadzi wiele firm – „przecież jesteśmy rodziną”, „gramy do tej samej bramki” itp. W odczuwaniu dumy ze swojej firmy czy po prostu lubieniu swojej pracy nie ma nic złego. Natomiast samo oczekiwanie, że pracownik będzie odczuwał lojalność wobec firmy tylko dlatego, że jest w niej zatrudniony, to nieco dziwny wymóg ze strony pracodawcy. Trzeba mieć świadomość, że większość z nas pracuje w pierwszej kolejności po to, aby opłacić rachunki, a radość z pracy, duma z firmy to pożądane i miłe dodatki. 

Usiadłam do lektury Raportu Płacowego 2024 opracowanego przez Hays Poland. Zaledwie 22% respondentów deklaruje, że będzie pracować na swoim stanowisku w obecnej firmie… Oznacza to najzwyczajniej, że nieco powyżej ⅕ osób jest zadowolonych ze swoich warunków pracy. Niemal tyle samo (18%) pracowników zdecydowało już, że poszuka szczęścia w innej firmie, natomiast 40% badanych nie będzie aktywnie poszukiwać nowej pracy, ale pozostaje otwarte na propozycje. To ostatnie nie dziwi aż tak bardzo. Nastroje są różne, to prawda, ale 33% respondentów wahało się, kiedy zapytano ich o określenie swoich perspektyw zawodowych w 2024 roku. 

Zmiany wynagrodzeń? Symboliczne…

Nie dziwi specjalnie fakt, że ponad połowa badanych nie jest zadowolona z otrzymywanego wynagrodzenia. Tymczasem sprawdzono także, jakie podwyżki przygotowują dla swoich pracowników firmy. 17% nie planuje żadnych zmian, a 63% wzrost o mniej niż 10%. Niecała ⅕ planuje nieco wyższe podwyżki o 10-20%.

Raport wynagrodzeń Hays 2024 Czy firmy planują podwyżki
Raport Płacowy 2024 przez Hays Poland

Kogo firmy będą szukać?

Kto raczej nie musi się obawiać o znalezienie nowej pracy w 2024 roku? Chociaż, jak wszyscy mówią, Eldorado w branży IT się już skończyło, to wciąż najwięcej firm deklaruje, że będzie rekrutować właśnie pracowników IT, ale to nie jedyna dziedzina, której pracownicy powinni mieć się dobrze. Zgodnie z raportem Hays firmy będą rekrutować do działów takich jak:

  • IT – 36% firm,
  • sprzedaż – 32% firm,
  • produkcja – 25% firm,
  • inżynieria – 25% firm.  

A dla kogo 2024 rok to nie jest dobry czas na rzucanie pracy? Z raportu Hays wynika, że pracodawcy najrzadziej chcą prowadzić procesy rekrutacyjne dla marketingowców, specjalistów z branż e-commerce i digital, czy osób pracujących w działach zakupowych. 

Dowiedz się, czy reskilling do dobry pomysł!

Szukający i oferujący – co nas gryzie?

Co najbardziej doskwiera pracodawcom, który szukają nowych pracowników? Sama prowadząc własny biznes, wiem, że zatrudnianie pracownika to wysoki koszt. Przedsiębiorcy uważają, że kandydaci mają nierealistyczne oczekiwania finansowe. Czują też, że brakuje odpowiednich kandydatów na stanowiska specjalistyczne i menadżerskie. 

Raport płacowy Hays 2024 Stwierdzenia pracodawców o pracownikach
Raport Płacowy 2024 przez Hays Poland

A jaki problem mają zatrudnieni, poza zbyt niskimi wynagrodzeniami? 32% pracowników uważa, że nie ma w swoim miejscu pracy możliwości rozwoju kariery zawodowej.

Dlaczego pracownicy odchodzą?

Dlaczego rzucamy pracę? Powodów jest wiele. Na szczycie listy, co zrozumiałe, jest poziom wynagrodzenia, ale doskwiera nam też brak możliwości rozwoju. Nikt nie lubi stać w miejscu, ale nic chyba nie jest tak męczące, jak chęć uczenia się nowych rzeczy i wykonywania lepszej pracy zderzająca się z niechęcią pracodawcy do wdrażania jakichkolwiek zmian w funkcjonowaniu firmy. 

Co ciekawe wśród często wskazywanych powodów wypowiedzenia współpracy pojawiły się także odpowiedzi takie jak „bezpośredni przełożony” czy „brak wytyczonej ścieżki kariery”. Krótko mówiąc, bez celu i nagrody szybko się wypalamy. Wygląda też na to, że kwalifikacje menadżerów nie są na tak wysokim poziomie, jak można by się spodziewać, skoro niemal co czwarty pracownik chce odejść ze swojej firmy przez przełożonego. Pracodawcy, obserwujcie pracę swoich menadżerów, prowadzenie zespołów przez niekompetentne osoby może nie tylko wpływać na efektywność zespołu, ale też być powodem odchodzenia doświadczonych pracowników, którzy chcą kreatywnie podchodzić do realizowania celów firmy. 

Trzymajcie się tam, bo czasy nie są lekkie!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments