Domowy ogródek — zadbaj o zdrowie i relaks po pracy
Jeśli zastanawiasz się, czym zająć wolne wieczory, mam dla Ciebie doskonałą propozycję. Stwórz własny domowy ogródek! Otocz się zielenią i pięknymi roślinami. Jeśli postawisz na warzywa, zyskasz jednocześnie zdrowe dodatki do kuchni. Jeśli nie masz ogrodu — nic straconego. Warzywa da się uprawniać nawet w domowym ogródku na parapecie lub na balkonie. Sprawdź, jak się do tego przygotować.
Niezbędny sprzęt
Na początek swojej przygody z zakładaniem domowego ogródka nie potrzebujesz wiele. To, w co koniecznie musisz zainwestować, to donice (najlepiej dość głębokie i z naturalnych materiałów np. ceramiki czy drewna). Jeśli masz więcej przestrzeni, możesz skorzystać ze skrzynek. Pamiętaj, że donice powinny posiadać otwory umożliwiające odpływanie nadmiaru wody.
Skrzynki lub doniczki trzeba napełnić odpowiednim podłożem. Możesz skorzystać z ziemi uniwersalnej lub dedykowanej pod uprawę warzyw. Worki z ziemią znajdziesz w sklepach ogrodniczych lub budowlanych na dziale „ogród”. Do napełniania doniczek przyda się także mały szpadelek oraz ochronne rękawice ogrodnicze.
Warzywa z Twojego domowego ogródka
Własne warzywa mogą być zdrowym i pysznym dodatkiem do codziennych posiłków. Dzięki samodzielnej uprawie masz pewność, że ich wzrost nie był wspomagany chemicznymi dodatkami. Zakładając domowy ogródek warzywny, zadbaj o dobrze nasłonecznione stanowiska dla donic. Pamiętaj, że większość warzyw jest jednoroczna, co oznacza, że musisz je sadzić co roku.
Pomidorki koktajlowe
Pomidorki stanowią świetne dopełnienie sałatek. Można je także dołożyć do deski z przekąskami np. serami i wędlinami. Uprawianie ich w domowym ogródku polega na zapewnieniu im słonecznego miejsca, głębokiej donicy i podparcia dla gałęzi.
Czosnek
Czosnek możemy wysadzić z kupionego w sklepie warzywa. Rozdziel główkę czosnku na ząbki, starając się nie uszkodzić skórki. Włóż pojedynczy ząbek doniczki na głębokość ok. 10 cm ogonkiem do góry. Jeśli w jednej donicy lub skrzynce chcesz zasadzić więcej niż jedną sztukę, zachowaj odległość 15 cm pomiędzy ząbkami. Czosnek można stosować jako przyprawę, ale zrobisz z niego także pyszne i zdrowe masełko czosnkowe do tostów. To naturalny antybiotyk, który pomoże Ci utrzymać dobre zdrowie w zimowym okresie.
Ogórki
Uprawa ogórków wymaga dużo słońca i ciepła, jednak uzyskanie tym sposobem własnych zdrowych warzyw jest warte zachodu. Ogórki można jeść na surowo do kanapek i sałatek, ale można je także ukisić lub zakonserwować, dzięki czemu dłużej można się cieszyć ich smakiem. Z nasion wysiewamy je od połowy kwietnia. Odmiana Iznik F1 jest przeznaczona typowo do uprawy w donicach, ale warto zastanowić się nad odmianą Dar, która rośnie w małych krzaczkach.
Papryka
Zakładając domowy ogródek najlepiej zasadzić małe odmiany tej rośliny. Rozsiewamy je z nasion już na przełomie lutego i marca, a rozsady umieszczamy w docelowych donicach w maju. Papryka wymaga dość żyznej gleby i bardzo lubi ciepło, dlatego często uprawia się ją pod osłonami.
Domowy ogródek pełen ziół
Jeśli Twoje mieszkanie jest słabiej nasłonecznione, postaw na mniej wymagające zioła. Można je dodawać do sałatek, deserów lub suszyć i doprawiać nimi potrawy. Przydają się w domowych kosmetykach, a wina z ich dodatkiem mogą usprawniać procesy trawienne i poprawiać odporność. Zioła można wysiewać dwukrotnie: w marcu oraz w sierpniu — dzięki temu możesz cieszyć się ulubionymi ziołami również zimą.
Bazylia
Bazylia stanowi świetny dodatek do makaronów i sałatek. Doskonale komponuje się z pomidorami. Można zakupić w sklepie cały krzaczek lub zebrać nasiona i wysiać ją samodzielnie od podstaw, co z pewnością da najwięcej satysfakcji. Bazylia ma właściwości antybakteryjne i ściągające, dlatego świetnie sprawdzi się w toniku do twarzy (liście wystarczy zalać gorącą wodą, po czym odcedzić).
Majeranek
Ta roślina jest powszechnie stosowana w polskiej kuchni. Dodaje się ją do zup, mięs oraz sosów. Wytwarza silny aromat. Majeranek wymaga żyznej gleby i częstego podlewania (ziemia powinna być stale wilgotna). Nasiona można zbierać w kwietniu, a wysiewa się je od połowy maja.
Pietruszka naciowa
Kolejną popularnym w Polsce ziołem rosnącym niemal w każdym domowym ogródku jest natka pietruszki. Wrzucamy ją do zup i posypujemy nią ugotowane ziemniaki, służy też do ozdabiania potraw na talerzach. Wysiewa się ją na przełomie marca i kwietnia. Podobnie jak majeranek lubi stale wilgotne podłoże.
Mięta
Mięta doskonale sprawdza się do przełamywania smaku w słodkich deserach. Ma orzeźwiający i delikatny smak. Poza deserami stosuję się ją także w sosach i sałatkach. Roślina ta ma właściwości lecznicze. Wspomaga trawienie, odświeża oddech i łagodzi bóle brzucha. Nie ma dużych wymagań. Wystarczy jej dość żyzna i lekko wilgotna gleba. Można ją uprawiać z nasion lub poprzez rozdzielenie dojrzałej rośliny.
Uprawianie własnego domowego ogródka rodzącego przydatne na co dzień rośliny, to satysfakcjonujące i pożyteczne hobby. Teraz już wiesz, od czego zacząć. Nie zwlekaj i już dziś zacznij przygotowania do zamienienia swojego mieszkania w zieloną, pachnącą oazę.