Technologie zmieniające codzienność programistów — znamy program konferencji Infoshare DEV 2023
Już 24 października w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i 26 października w Gdyni na Polsat Plus Arenie programiści spotkają się z autorytetami występującymi w ramach czterech ścieżek tematycznych: Front-end, DevOps&Cloud, AI/ML i Java. Wiemy już, kto pojawi się na dwóch scenach i o czym będzie mowa. Eksperckie prelekcje potrwają od rana aż do siedemnastej. Sprawdź, czego możesz się dowiedzieć.
Zorientowani na dane — nowa rzeczywistość programistów Java
Niewiele konferencji oferuje tak specjalistyczne wystąpienia i warsztaty, jak Infoshare DEV. Jest to wydarzenie nastawione przede wszystkim na osoby techniczne, takie jak architekci, programiści, testerzy i liderzy zespołów. Java developerzy znajdą dla siebie wiele ciekawych prelekcji. O najnowszych trendach opowie Ron Veen, agent specjalny i starszy programista w Team Rockstart IT regularnie występujący na międzynarodowych konferencjach technologicznych.
„Od samego początku programowanie obiektowe było wiodącym paradygmatem w rozwoju języka Java” – tłumaczy Ron – „Jednak zmiany w sposobie, w jaki tworzymy (mikroserwisy) i wdrażamy (w chmurze) nasze aplikacje, w połączeniu z dodaniem nowoczesnych konstrukcji językowych do języka Java zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o tworzeniu aplikacji i otworzyły drzwi dla nowego paradygmatu: programowania zorientowanego na dane”. Ekspert opowie o tym, dlaczego obecnie wybór programowania zorientowanego na dane może być dobry dla Java developerów.
Innym znanym ekspertem, który pojawi się w Katowicach, jest Adam Bien. Tematem jego wystąpienia będzie Serverless Java, technologia, która jego zdaniem jest „ponad 30 razy bardziej wydajna pod kątem energii niż Python i obniżająca koszt dużych projektów”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie zapisz się na konferencję.
Jak nowe technologie zmieniają codzienność frontendowców?
Pełne wrażeń wystąpienia czekają także na frontendowców. Na scenie zagoszczą specjaliści z eSky, Meta, Qualtrics, Smashing Magazine i nie tylko. Motywem przewodnim będzie wydajność stron i aplikacji. Eksperci wytłumaczą, jak małe i większe zmiany w produktach cyfrowych mogą poprawić wyniki biznesowe firm. „Grupa Renault opublikowała w 2021 dane, z których wynika, że zmniejszenie metryki Largest Contentful Paint (LCP) o 1 sekundę pozwoliło im uzyskać wzrost konwersji o 13%. W mojej prezentacji opowiem jak skorzystać z tej wiedzy…” – obiecuje Dominika Zając, Full-stack developer, Google Developer Expert w Web Technologies i Senior Software Engineer w Qualtrics.
Uczestnicy Infoshare DEV mają też niepowtarzalną okazję do lepszego zrozumienia świata metaversum i to otrzymując informacje oraz wiedzę z pierwszej ręki, od Iana Thomasa, inżyniera oprogramowania z Meta. „Jeżeli zastanawiasz się, czego potrzeba, aby napisać i przetestować oprogramowanie do wirtualnej lub mieszanej rzeczywistości, albo zwyczajnie ciekawi Cię, jak React i JavaScript są wykorzystywane w projektach innych niż webowych, na pewno zainteresuje Cię moja prelekcja” – Ian podkreśla, że inżynierowie Meta zmierzyli się z wieloma wyzwaniami w ostatnich latach i dziś mogą podzielić się licznymi wskazówkami i wskazać nowe możliwości dla użytkowników urządzeń takich jak QuestPro czy Quest 3.
Jak AI i neuronowe modele języka mogą zwiększyć wydajność biznesu?
Z raportu 2023 Global Trends in AI (Weka) wynika, że 55% firm ma aż kilka zastosowań dla sztucznej inteligencji w swojej działalności. Biznes coraz bardziej skłania się do wdrażania rozwiązań bazujących na AI. Na DEVie możesz posłuchać o tym, z czym wiąże się praca z AI, zdobyć cenne wskazówki, które przydadzą Ci się podczas Twoich projektów związanych z AI i ML, a także dowiedzieć się, jakie rozwiązania są obiecujące.
Przykładem mogą być neuronowe modele językowe, o których z entuzjazmem wypowiada się Dr Marek Kozłowski, dyrektor laboratorium AI w Ośrodku Przetwarzania Informacji – „Neuronowe modele języka przewyższyły w ostatnich czasach metody oparte na NLP, dzięki lepszemu dostosowaniu wstępnie wytrenowanych modeli językowych, także takich jak GPT, BART, T5, BERT czy RoBERTa”. Ekspert dodaje jednak, że NLM nie są wolne od wad, a podczas prezentacji opowie o swoich doświadczeniach i o tym, jak neuronowe modele językowe mogą poprawić wyniki biznesu.
To jednak nie koniec niespodzianek. Na scenie pojawi się także znany wszystkim Mateusz Biliński z Niebezpiecznika, Jan Kościałkowski z Allegro Pay i Fawaz Ghali z Hazelcast. Sztuczna inteligencja to Twój temat? W takim razie nie może Cię zabraknąć na DEVie w Katowicach.
Liczy się niezawodność, ale jak ją zapewnić…?
Aplikacje muszą być szybkie, intuicyjne, nowoczesne, a co z niezawodnością? „Prawda o niezawodności jest taka, że developerzy wskazują na infrastrukturę, infrastruktura na developerów i wszystko zwyczajnie leży. Która ze stron ma rację? Realnie żadna albo prawda leży pośrodku” – tłumaczy Łukasz Kałużny, doradca technologiczny i inżynier z Protopii. Podczas swojego wystąpienia Łukasz wytłumaczy, czym tak naprawdę jest niezawodność: i jak komunikować się w zespole tak, aby admini i DevOpsi rozumieli programistów i na odwrót.
Z pewnością nie lada gratką będzie też prelekcja Tomasza Stachlewskiego, szefa zespołu architektów w Amazon Web Services na Europę Środkowo-Wschodnią. Tomasz obiecuje nietypową sesję – „bez slajdów, bez zbędnych zbędnego gadania – sesja hands-on, podczas której przekonamy się, jak rozmawiać z własnymi aplikacjami wykorzystując Alexę – czyli najpopularniejszy wirtualny asystent od Amazona czy też jak komunikować się z aplikacjami dzwoniąc do nich z własnego telefonu komórkowego – wszystko to na przykładzie chmury AWS”.
O konferencji Infoshare DEV 2023
Infoshare DEV 2023 to cała masa merytorycznej, specjalistycznej i zaawansowanej wiedzy od programistów dla programistów. Konferencję organizuje Infoshare oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, partner główny wydarzenia. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Górnośląska-Zagłębiowska Metropolia. To wydarzenie to techniczna uczta dla architektów, DevOpsów, testerów, liderów zespołów, ekspertów od AI i ML. Wydarzenie zaprojektowano z myślą o osobach mocno wkręconych w świat technologii, szukających konkretnej wiedzy. Uczestników czeka intensywny dzień zapełniony od góry do dołu prelekcjami i warsztatami eksperckimi. Ponadto będzie też czas na networking, zwiedzenie stoisk partnerów w strefie expo oraz zabawę na After Party.
Szczegółową agendę wydarzenia znajdziesz tutaj.
Widzimy się już 26 października w Gdyni! Dajcie znać, kto z Was pojawi się w Katowicach!
* Wypowiedzi prelegentów zostały przetłumaczone na język polski przez organizatora konferencji.