Kosmetyki domowej roboty – sposób na relaks po pracy
Całe dnie spędzasz przed ekranem komputera, a kiedy wracasz do domu, nie masz pojęcia, jak się zrelaksować? Wyjście do spa to duży wydatek, ale przy odrobinie zaangażowania, możesz nie tylko urządzić sobie relaks we własnym zaciszu, ale także stworzyć świetne kosmetyki domowej roboty, które są nie tylko o wiele tańsze, ale mogą się także okazać równie skuteczne.
Zalety własnoręcznie robionych kosmetyków
Chyba największą i niewątpliwą zaletą kosmetyków domowej roboty jest ich cena. Wiele produktów możesz wykonać za pomocą składników dostępnych w Twoim domu lub ogrodzie (zioła można też uprawiać na balkonie lub parapecie). Kolejnym plusem jest ich skład. Korzystając z własnych materiałów np. samodzielnie zebranych ziół czy kwiatów, masz pewność co do jakości kosmetyku. Skład Twojego peelingu czy kremu możesz ponadto zmieniać i dostosowywać do swoich potrzeb tak, by stworzyć produkt dostosowany do wymagań Twojej skóry.
Najprostsze kosmetyki domowej roboty, które możesz samodzielnie stworzyć
Rozpoczynając swoją przygodę z produkcją kosmetyków domowych, warto początkowo wypróbować proste składy (najlepiej przy wykorzystaniu półproduktów, które łatwo kupimy np. w okolicznym markecie). Wiele składników wykorzystywanych w kosmetologii to artykuły nadające się do spożycia. Sprawdź działy ze zdrową żywnością w poszukiwaniu olejów dedykowanych do Twojego rodzaju skóry.
Olejowe oczyszczanie twarzy
Jedną z bardzo ciekawych i skutecznych, a jednocześnie bardzo mało znanych metod oczyszczania twarzy jest wykorzystanie do tego celu olejów. Sebum oraz zanieczyszczenia znajdujące się na naszej twarzy mieszają się ze specjalnie przygotowanym olejem, po czym przykłada się do twarzy ciepły ręcznik (lub robi parówkę) i usuwa zanieczyszczenia z twarzy (zabieg można powtórzyć dla dokładniejszego oczyszczenia). Na koniec przykładamy do twarzy chłodny ręcznik lub przepłukujemy twarz zimną wodą (w ten sposób zamykamy pory).
Do stworzenia odpowiedniej mieszanki oczyszczającej możemy wykorzystać oleje dostępne w sklepach spożywczych np. olej słonecznikowy, rycynowy czy lniany, ale także inne oleje o ciekawszych właściwościach (np. olej arganowy, jojoba, olej z ogórecznika). Kilka kropel olejku eterycznego nie tylko nada mieszance przyjemny zapach, ale także poprawi jego działanie.
Olejek pomarańczowy doskonale oczyszcza i wspomaga tworzenie się kolagenu, olejek tymiankowy ma działanie przeciwbakteryjne i ściągające, a ten z rumianku pospolitego koi podrażnienia i wspomaga gojenie się ran.
UWAGA: Olejki eteryczne nie są tym samym, co olejki zapachowe. Można je kupić w specjalistycznych sklepach, ale te najpopularniejsze nie są bardzo drogie.
Peelingi do ciała i twarzy
Najlepszym sposobem na głębokie oczyszczenie skóry i poprawę jej stanu jest peeling. Te do twarzy mogą być nieco drobniejsze i delikatniejsze. Przykładem takiego kosmetyku do naturalnego oczyszczania twarzy jest peeling rumiankowy z mąki owsianej. Zmiel płatki owsiane (lub użyj gotowej mąki owsianej), dodaj roztarte lub zmielone ususzone kwiaty rumianku (ez problemu znajdziesz je na pobliskiej łące) i połącz je z kilkoma łyżkami wybranego oleju (opcjonalnie możesz dodać krople lub dwie olejku eterycznego z rumianku).
Jednym z najlepszych kosmetyków domowych do ciała jest peeling cytrynowy. Niezbędny będzie cukier, cytryna oraz wybrany olej (dobrze sprawdzi się kokosowy). Cytrynę parzymy we wrzątku oraz ścieramy z niej skórę, sok z cytryny wyciskamy i wszystko łączmy z cukrem. Do tego dodajemy olej (jeśli nie masz oleju kokosowego, oliwa z oliwek również się sprawdzi). Do peelingu można dodać kilka kropel cytrynowego olejku eterycznego.
Płukanki do włosów
Płukankę można wykonać przy pomocy suszonych ziół i wody. Wystarczy je zagotować, przestudzić i wlać do butelki z atomizerem. W zależności od wybranej rośliny możesz osiągnąć różne efekty. Skrzyp działa wzmacniająco, szałwia reguluje aktywność gruczołów łojowych, rozmaryn nadaje ciemnym włosom połysk i działa ściągająco i przeciwzapalnie, a rumianek nadaje blond włosom piękne złote refleksy.
Oleje do masażu
Masaż można wykonywać za pomocą oleju bez żadnych dodatków (nadaje się do tego np. lekko podgrzany olej sezamowy), ale możesz również stworzyć maceraty (oleje, w których przez kilka tygodni zanurzone były wybrane rośliny).
Macerat z kwiatów koniczyny i nagietka, stworzony z oleju z pestek moreli to doskonały kosmetyk do masażu ułatwiający przepływ limfy. Pomoże osobom zmagającym się z cellulitem, ale warto pamiętać, że sam masaż nie zastąpi zdrowej diety i ruchu.
Choć stworzenie kosmetyków domowej roboty wymaga nieco zachodu, łatwo może się przeistoczyć w pasję. Cały proces twórczy jest niezwykle angażujący. Na spacerach, na które możemy się wybrać całą rodziną, zbieramy zioła i kwiaty, a w robieniu domowych kosmetyków mogą nam pomóc nawet dzieci. Na koniec czeka najlepsza nagroda… domowe spa dosłownie za grosze.