Na co zwrócić uwagę aktualizując CV? 7 porad
Tworzenie profesjonalnego CV to trudne wyzwanie dla wielu z nas. Jeżeli masz już jakieś doświadczenia zawodowe, to pewnie gdzieś na swój czas czeka też przygotowany wcześniej życiorys. Czyżby moment na szukanie nowej pracy właśnie nadszedł? Masz dwie opcje — skorzystanie z programu do tworzenia CV online lub zaktualizowanie swoich starych dokumentów rekrutacyjnych. Sprawdź 7 wskazówek w zakresie dopieszczania swojego CV!
1. Aktualizuj na bieżąco, żeby ułatwić sobie pracę
Czy wiesz, że z raportu Pracuj.pl „Na drodze do dobrego CV” z 2019 roku wynika, że w ciągu roku poprzedzającego badanie jedynie 47% ankietowanych wprowadziło nowe informacje do swojego życiorysu? W ciągu pół roku swoje CV zaktualizowało mniej niż 30% badanych. Z badań wynikało wówczas, że najbardziej aktywni są w tym zakresie osoby w wieku 18-24 lat. Aż 86% z tej grupy respondentów zmodyfikowało życiorys w ciągu roku od badania.
Projektowanie CV od podstaw to katorga, zwłaszcza jeżeli masz na koncie wiele doświadczeń zawodowych. Nawet z pomocą aplikacji do tworzenia CV za darmo może Ci to zająć sporo czasu. Sensownym pomysłem jest więc aktualizowanie tego dokumentu na bieżąco. Zaprojektuj CV zgodnie z najnowszymi trendami i koniecznie zostaw kopię w edytowalnej wersji (WORD lub PPT), a następnie dodawaj nowe stanowiska i umiejętności krótko po ich zdobyciu.
2. Stwórz CV z myślą o stanowisku, na które aplikujesz
Wiele osób lubi wyręczać się nowoczesnymi narzędziami przy tworzeniu CV. Kreator dokumentów aplikacyjnych przyspiesza pracę nad życiorysem, ale zwykle daje ograniczone możliwości personalizacji. Tymczasem rekruterzy oczekują, że Twoje CV będzie dostosowane do stanowiska, na które aplikujesz.
Tu należy się na chwilę zatrzymać, ponieważ wiele osób próbując wyróżnić się spośród innych kandydatów, tworzy bardzo artystyczne, lecz mało czytelne dokumenty rekrutacyjne. Dobrze zaprojektowane CV powinno szczegółowo przedstawiać Twoje umiejętności i historię zatrudnienia, a nie być popisem powerpointowej wirtuozerii. CV to CV — życiorys niektórych specjalistów, np. grafików mogą zawierać małe fragmenty projektów, ale od prezentacji umiejętności w praktyce jest portfolio. I jeszcze jedno — skup się na doświadczeniach, które mogą zainteresować konkretnego rekrutera. Tytuł mistrza alchemii w najpopularniejszym pubie w mieście raczej nie pomoże Ci w prowadzeniu oddziału banku czy w pracy w dziale księgowości.
3. Zastosuj odwróconą chronologię
Doświadczenia zdobyte pół dekady temu z pewnością były cenne, ale rekrutera najbardziej interesuje to, co potrafisz dzisiaj. Nie łudź się — programy i aplikacje używane jeszcze kilka lat wcześniej, dziś wyglądają zupełnie inaczej. Wystarczy spojrzeć, jak zmieniły się media społecznościowe, żeby nie mieć ku temu żadnych wątpliwości.
Zacznij pisać CV od ostatnich doświadczeń zawodowych. Niech znajdą się na górze dokumentu (lub na pierwszych stronach, jeżeli tworzysz życiorys w formie slajdów). Następnie przejdź do tych starszych informacji.
4. Zaprezentuj swoje osiągnięcia
Doświadczenie i praktyczne umiejętności omówisz, opisując swoje obowiązki na stanowiskach. Warto jednak wspomnieć o Twoich największych sukcesach. Wszelkiego rodzaju statystyki świadczące o Twojej ciężkiej pracy, nazwy szeroko rozpoznawalnych projektów zrealizowanych z Twoim udziałem oraz linki do portfolio mogą przechylić szalę zwycięstwa na Twoją stronę i sprawić, że rekruter zadzwoni właśnie do Ciebie.
5. Zadbaj o czytelność
Czasami przy tworzeniu CV lub jego aktualizacji zapominamy o spójności wypowiedzi. CV powinno się czytać płynnie. Nie ma tu miejsca na błędy (interpunkcyjne, ortograficzne czy składniowe). Jeżeli obawiasz się, że nie jesteś w stanie samodzielnie poprawić treści, skorzystaj z darmowych narzędzi do korekty tekstu (np. Language Tool).
Ważna jest też przejrzystość. Często przerabiane dokumenty mają tendencję do tzw. rozjeżdżania się. Nierówno rozmieszczone sekcje, przerażająco różne odstępy między słowami i zdaniami w poszczególnych miejscach i pięć zupełnie innych fontów na jednej stronie — to koszmar dla każdego czytelnika i świadczy o niedbałości (i pewnego bezmyślnego okrucieństwa — ludzie, ktoś to musi czytać!). Paskudne wizualnie CV to strzał w kolano. Ogarnij je, zanim wyślesz je w świat.
6. Skracaj CV jak to możliwe — liczy się zwięzłość
To jasne, że chcesz jak najdokładniej opisać swoje doświadczenie i zalety. Pamiętaj jednak, że rekrutując na niektóre stanowiska, rekruterzy otrzymują nawet setki aplikacji. Szanuj ich czas, ale przede wszystkim zaakceptuj fakt, że rozwlekły i maślany życiorys może zostać przejrzany tylko pobieżnie.
Pisz zwięźle. Wypunktowane obowiązki pod każdym stanowiskiem? Świetne rozwiązanie. Liczby na podkreślenie sukcesów projektu? Jeszcze lepiej. O najdrobniejszych szczegółach opowiesz już podczas rozmowy.
Sprawdź, jakich błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy unikać.
7. Pokaż swoje pasje
Posiadanie hobby i zaprezentowanie ich w CV jest ważne dla rekrutera, ponieważ może dać im jakieś pojęcie o Tobie. Uprawianie sportów ekstremalnych pokazuje, że lubisz zastrzyk adrenaliny raz na jakiś czas, a szydełkowanie wskazuje na cierpliwość. Wzmianka o zainteresowaniach może też nieść informacje o dodatkowych umiejętnościach i kwalifikacjach.
Konkurencja na rynku pracy jest wielka, więc pamiętaj, aby śledzić trendy w zakresie tworzenia CV i nie wahaj się skorzystać z pomocy najnowszych narzędzi, które ułatwiają Ci sprawne zaprojektowanie wyjątkowego życiorysu.
[…] Dowiedz się, jak zaktualizować swoje CV. […]
[…] Sprawdź także, na co zwrócić uwagę aktualizując CV. […]