Na bieżącoPoranna prasówka

Piątkowe nowości a w nich nowe wsparcie dla rodziców w pracy

Nowe święto państwowe, wsparcie dla rodziców podejmujących pracę i innowacje w PKP  i szansa na przedłużenie wakacji kredytowych? — o tym wszystkim przeczytasz w piątkowym przeglądzie prasy. Sprawdź najnowsze informacje z kraju.

Nowe święto państwowe w Polsce

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą nowe święto państwowe. Jak czytamy na portalu Wiadomości Radio ZET, 10 września będziemy obchodzić Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny. Celem ustanowienia nowego święta było okazanie szacunku i wdzięczności dzieciom, które przeżyły II wojnę światową i dołożyły starań do odbudowy kraju po jej zakończeniu.

Nowe udogodnienia dla pracujących rodziców — kto może z nich skorzystać?

Wychowujesz dzieci do 8 roku życia? Od kwietnia możesz skorzystać ze specjalnego wsparcia dla rodziców w pracy. Jak podaje Puls HR nowa ustawa pozwala pracownikowi posiadającemu dzieci do wykonywania swoich obowiązków zdalnie. Zgodnie z nowymi regulacjami rodzicowi dziecka do lat 4 nie będzie można odmówić takiej organizacji pracy, chyba że nie możliwe jest wykonywanie zadań w modelu pracy zdalnej. 

Nieco inaczej ma być w przypadku dzieci do 8 roku życia. Tu pracodawca ma prawo odmówić, ale musi uzasadnić swoje stanowisko pisemnie. Kontrowersje może budzić fakt, że nie opracowano kryteriów, które miałyby jednoznacznie decydować o tym, że organizacja pracy wymaga obecności zatrudnionego w zakładzie pracy.

Wparcie dla rodziców mają stanowić też inne możliwości związane z elastyczną organizacją pracy:

  • skrócony tydzień pracy (przy zwiększeniu liczby godzin do 12 w ciągu dnia),
  • praca wyłącznie w weekendy i święta,
  • ruchome lub indywidualnie dostosowane godziny pracy,
  • obniżony wymiar etatu przy niższym wynagrodzeniu.

Jest szansa na przedłużenie „wakacji kredytowych”

Niedługo kończą się wakacje kredytowe. Czy zbliżające się wybory mogą wpłynąć na decyzję o ich przedłużeniu? Choć wśród polityków PiS wspomina się o takiej możliwości, to póki co konkretnych deklaracji brak. Więcej w tej kwestii mamy dowiedzieć się dopiero w ostatnim kwartale, choć jak pisze Spidersweb być może nadchodząca kampania wyborcza przyspieszy te decyzje.

PKP wprowadza innowacje

Już niedługo zakup biletu na pociągi PKP ma być znacznie szybszy i łatwiejszy. PKP wprowadza bowiem nowy system, który będzie także indywidualizował informacje o zniżkach lub kierunkach, które mogą interesować użytkowników. Jak informuje Spidersweb łatwiejszy zakup biletów to nie wszystko. Na podróżnych ma też czekać program lojalnościowy uprawniający do zniżek na bilety lub atrakcyjne bilety rzeczowe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments