Na bieżącoPoranna prasówka

Podwyżki dla nauczycieli — będą czy nie?

Trwają prace legislacyjne, jednak czy podwyżki dla nauczycieli faktycznie się pojawią? Tymczasem trwa zamieszanie w służbie zdrowia. Minister Niedzielski podał się do dymisji, ale to nie zadowala polityków z innych partii. Polskie służby medyczne zmagają się także z problemami kadrowymi. Dowiedz się więcej z naszego przeglądu prasy.

Dymisja ministra Niedzielskiego

Minister Adam Niedzielski złożył rezygnację ze stanowiska. Fotel ministra zdrowia przejęła internistka i członkini komisji zdrowia Katarzyna Sójka.

Rzeczpospolita przytacza komentarze polityków innych ugrupowań na temat tej zmiany. Większość komentujących jest zdania, że decyzja jest słuszna jednak znacznie spóźniona, a sam minister Niedzielski powinien za swoje błędy odpowiedzieć przed wymiarem sprawiedliwości. Są też osoby, które uważają, że jedna dymisja nic nie zmieni. Przywoływane są  m.in. „antykobiece” decyzje rządu związane z ograniczaniem dostępu do aborcji — nawet w sytuacji zagrożenia życia.

Nowa minister zdrowia. Kobiety jeśli nie chcecie umierać, bać się zachodzić w ciążę i rodzic w polskich szpitalach im JPII — dzieci, pomóżcie nam jesienią odsunąć ten antykobiecy rząd od władzy!

Posłanka Katarzyna Kotula

Nadchodzą podwyżki dla nauczycieli?

Portal Nasze Miasto informuje o planowanych zmianach w wynagrodzeniach nauczycieli. Jak dowiadujemy się z artykułu, trwają prace legislacyjne w tej kwestii, ale o tym, czy podwyżki dla nauczycieli staną się faktem, dowiemy się najwcześniej we wrześniu. Aktualnie wynagrodzenie pedagogów wynosi odpowiednio:

  • dla nauczyciela dyplomowanego – 4550 zł brutto,
  • dla nauczyciela mianowanego – 3890 zł brutto,
  • dla nauczyciela początkującego – 3690 zł brutto.

Z powyższych kwot łatwo wywnioskować, że kwota, jaką otrzymuje netto nauczyciel mianowany ze stopniem magistra i przygotowaniem zawodowym to niecałe 3000 zł (nie licząc nadgodzin czy dodatków np. za wychowawstwo – 300 zł). 

Choć podwyżki dla nauczycieli nie są jeszcze faktem, podjęto decyzję o podniesieniu kwot funduszu socjalnego oraz nagród. Tutaj wszystkich nauczycieli czeka niespodzianka, ponieważ każdy z nich ma otrzymać do końca września nagrodę specjalną w wysokości 1125 zł brutto, co na rękę daj ok. 900 zł netto. Zanosi się na to, że w tym roku niosący kaganek oświaty kupią papier do ksero bez naruszania rodzinnego budżetu.

WhatsApp się zmienia — jakie będą nowe funkcje?

Twórcy aplikacji WhatsApp szykują dla nas nowe możliwości. Niedługo użytkownicy WhatsApp’a będą mogli skorzystać z opcji udostępniania ekranu lub stworzyć czat głosowy, podobny do tych w aplikacji Discord.

Jak podaje Spidersweb opcje te będą dostępne dla urządzeń wykorzystujących różne systemy operacyjne, dzięki czemu posiadacz komputera z Windowsem bez problemu udostępni swój ekran użytkownikowi Androida.

Położne będą musiały się przekwalifikować

Czarne chmury wiszą nad piękną i wymagającą profesją, jaką jest położnictwo. Ciągle spadający wskaźnik dzietności sprawia, że położne są coraz mniej potrzebne. Mimo to, uczelnie nadal nie zdecydowały się ograniczyć liczby kandydatów na ten kierunek studiów. Czy absolwentki tego kierunku znajdą zatrudnienie, czy też czeka je konieczność zrobienia przerwy w karierze medycznej i podjęcie innej pracy?

Ciekawy jest też fakt, że jedne szpitale (te polecane) odnotowują rekordowe liczby rodzących, kiedy inne świecą pustkami (ktoś by pomyślał, że należałoby podjąć jakieś działania w tych drugich…). Choć średnia wieku w zawodzie to 51 lat, co oznacza, że część położnych przejdzie niedługo na emeryturę, to nadal pracownic tych będzie za dużo. 

Problem tkwi w tym, że kwalifikacje położnych nie pozwalają na pracę na innym stanowisku w służbie zdrowia. Puls HR informuje, że trwają rozmowy na temat studiów pomostowych, które umożliwią pielęgniarkom szybkie zdobycie nowych uprawnień (pielęgniarskich).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments