Na bieżącoPo godzinach

Polscy gracze (i nie tylko) – jacy naprawdę są?

Spędzamy mnóstwo godzin przy urządzeniach elektronicznych – czytamy artykuły, przeglądamy media społecznościowe, oglądamy filmy, słuchamy muzyki i gramy w gry. W tę ostatnią aktywność angażuje się prawie 1/3 ludzkości (31%). Zaangażowanie w nią wzrosło w okresie pandemii i utrzymało się po odwołaniu lockdownu.

Jak gramy?

Co najmniej raz w tygodniu gra 34% mężczyzn, ale kobiety nie zostają bardzo w tyle. Co tydzień do ulubionych gier siada 28% pań. Grają one nie tylko na urządzeniach mobilnych (chociaż najbardziej zagorzali zwolennicy teorii, że świat „prawdziwych graczy” jest zdominowany przez mężczyzn, uważają, że grają one tylko w Candy Crush”), ale też na komputerach i konsolach. Rzeczywiście częściej niż panowie grają one na smartfonach, ale mężczyźni są sporą częścią rynku tzw. mobilek. 59% graczy płci męskiej gra na telefonie.

Gry mobilne cieszą się dużym zainteresowaniem. 64% graczy gra na smartfonach, a 2/5 na komputerach. Konsole wybiera 34% graczy. 32% to odsetek graczy to kobiety, które grają przy komputerach, a 26% stanowią panie preferujące konsolę.

Dowiedz się, jak wygląda rzeczywistość zawodowa twórców gier!

Typowa rozrywka dla więcej niż 30% osób do 54 roku życia

42% graczy to ludzie w wieku 18-24 lat, a osoby od 25 do 34 roku życia stanowią 38% graczy.Nie sprawdziła się również teoria, że regularne granie to domena wyłącznie młodych ludzi. Granie w gry jest typową aktywnością podejmowaną w ciągu tygodnia dla:

  • 42% osób w wieku 18-24 lat,
  • 38% osób w wieku 25-34 lat,
  • 35% osób w wieku 35-44 lat,
  • 30% osób w wieku 45-54%.

Świat graczy z Polski

Przeciętny gracz spędza około 8,9 godzin w świecie gier (podczas gdy średni czas poświęcany na oglądanie telewizji wynosi 10,4 godziny). Najwięcej czasu na „expieniu” spędzają osoby w wieku od 18 do 24 lat (9,8 godzin) a najmniej osoby, które są po 55 urodzinach (8 godzin). Różnice pomiędzy pozostałymi grupami wiekowymi są niewielkie i wynoszą nie więcej niż 2 godziny.

Polacy spędzają średnio 8,7 godziny, grając – z tym wynikiem plasuje się pomiędzy krajami takimi jak Francja czy Hiszpania, w których gra się średnio poniżej 8 godzin i Niemcami (średnio 9 godzin przy rozgrywce). Najwięcej czasu w wirtualnych światach spędzają Chińczycy (średnio 11,3 godzin) i Amerykanie (11 godzin).

46% Polaków stawia na granie na komputerze stacjonarnym lub laptopie, a 31% na konsoli. Co ciekawe, Polacy też przepadają za grami mobilnymi – gra w nie 60% graczy z Polski. Niewielu naszych krajan stawia na VR (zaledwie 3%), chociaż technologia ta osiągnęła pewną popularność wśród doświadczonych graczy.

Przeczytaj raport tutaj.

3.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments