Na bieżącoOd 8 do 16

Praca twórców gier nie taka magiczna? Sprawdź wyniki raportu!

Pracujesz w branży gier komputerowych? A może marzysz o karierze twórcy gier? Zanim rzucisz wszystko, żeby urzeczywistniać ten wspaniały sen, dowiedz się nieco więcej o tym, co same osoby produkujące gry sądzą o swoich warunkach pracy. Światło dzienne ujrzał właśnie raport „State of the game development industry 2023” opracowany przez 80 Level Research. Badanie zostało przeprowadzone pośród ponad 500 różnych specjalistów od programistów po artystów (grafików, pisarzy itp.) z 56 krajów. 

Na co skarżą się pracownicy z game devu?

  • 37% doświadczyło tzw. quiet hiring, czyli dorzucania dodatkowych obowiązków, które nie należą do ich codziennych zadań bez dodatkowego wynagrodzenia.
  • 37% nie otrzymuje wynagrodzenia za nadgodziny.
  • 22% straciło premię lub jej część.
  • 18% pożegnało się z częścią dotychczasowych benefitów pozapłacowych.

Zaledwie 1/4 specjalistów z game devu jest zadowolona ze swoich warunków pracy

Niejeden gracz chce zostać twórcą gier, ale tylko 26% respondentów pracujących przy grach zadowalają obecne warunki pracy. To niewielkie grono wyraża pozytywną opinię na temat kultury organizacyjnej w swojej firmie. Wiele osób pracujących w tej branży uważa, że konieczne jest podwyższenie standardów, na co wskazuje także bardzo niski współczynnik lojalności wobec studia (eNPS – employer Net Promoter Score na poziomie -19 wśród badanych). 

Twórca gier – pracownik skrajnie wyczerpany?

W branży gier komputerowych dużo się dzieje. Zespoły są często małe, a twórcy gier mają wiele zadań na głowie i to często z różnych dziedzin naraz (programowania, pracy kreatywnej przy tworzeniu warstwy narracyjnej itp.). Co ciekawe, mimo niewątpliwego obciążania pracowników dużą ilością pracy, studia nie wahają się zwalniać ludzi. 28% respondentów doświadczyło zwolnienia w ciągu ostatniego roku (ale tylko 3% uważa, że było to spowodowane automatyzacją pracy i intensywniejszym wykorzystaniem AI). 

Przepracowanie jest jednym z największych problemów dzisiejszego świata game devu. 37% badanych zadeklarowało, że musiało wziąć na barki więcej obowiązków, ale nie otrzymało podwyżki w 2023 roku. Taki sam odsetek twierdzi, że nie otrzymuje wynagrodzenia za nadgodziny.

Odpowiednia kultura organizacyjna jest kluczowa dla pracowników, ale czy dla pracodawców także?

Dla 40% uczestników badania to właśnie kultura i środowisko pracy jest jednym z kluczowych aspektów branych pod uwagę podczas szukania nowej pracy. Tymczasem prawie 1/5 zapytanych specjalistów (19%) jest przekonana, że ich firmy nie podejmują żadnych starań, aby wesprzeć pracowników w zachowaniu dobrej kondycji psychicznej. 52% nie zauważa także działań w kierunku realizowania budowania różnorodnych i inkluzywnych zespołów.

Podczas ponad połowa firm oferuje możliwości, które dzisiaj są standardem w świecie IT (praca zdalna, elastyczne godziny pracy), to zaledwie 36% oferuje swoim pracownikom regularne przerwy i czas wolny od pracy, aby zapobiegać wypaleniu zawodowemu. Nieco mniej (34%) organizacji daje możliwość skorzystania z programów wellness czy pomocy psychologa/terapeuty.

Rynek gier komputerowych przeżywa trudny okres?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. 17% organizacji nie prowadzi obecnie rekrutacji. Taki sam odsetek zatrudnia nowe osoby tylko wówczas, gdy jest to niezbędne lub rzadko. Czy brak tzw. świeżej krwi nie wpływa na wyniki tych studiów? To już pytanie do osób, które je prowadzą. Na szczęście są firmy, które prowadzą nabory kilka razy w roku – do tej grupy należy aż 28% organizacji zatrudniających specjalistów tworzących gry. Aż 17% prowadzi także regularne rekrutacje. 

Nie marnuj czasu. Podwijaj rękawy i szykuj swoje portfolio. Pamiętaj o zaktualizowaniu swojego CV.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments