Czy warto zrobić przerwę na pracę poniżej swoich kwalifikacji?
W dzisiejszym szybkim tempie życia zawodowego wiele osób staje przed różnymi problemami. Jedni nie mogą znaleźć ofert pracy z zadowalającymi warunkami. Inni mają trudność w zdobyciu stanowiska, mimo licznych umiejętności i lat doświadczenia. Część osób chce sobie dorobić. Są też tacy, którzy po prostu się wypalili i nie wyobrażają sobie powrotu do swojego dotychczasowego zawodu. Rozwiązaniem może być… przerwa w karierze i podjęcie pracy tymczasowej, np. na barze, w sklepie, jako wychowawca lub instruktor na obozie letnim. Jakie są wady i zalety takiej przerwy na pracę nieco poniżej swoich kwalifikacji?
Wady przerwy w karierze
Negatywne strony pracy w zawodzie niezgodnym z naszymi kwalifikacjami dostrzegamy głównie wtedy, kiedy jesteśmy zmuszeni do zrobienia sobie przerwy w karierze. Może okazać się, że poszukiwanie wymarzonej pracy zajmuje nam nieco dłużej, niż się spodziewaliśmy i fundusze się kończą, więc trzeba pilnie zacząć robić cokolwiek. Najczęściej okazuje się, że nawet to cokolwiek nie jest takie łatwe do znalezienia. Przy rekrutacji na stanowiska juniorskie Twoje CV od razu odpada, bo umiesz zbyt dużo. Nikt nawet nie rozważa Twojej kandydatury do pracy w dziale administracji, no nigdy nie musiałeś/aś nic skserować samodzielnie. Call center Cię nie chce — bez statusu studenta?! W życiu! Kiedy odrzucają Twoją aplikację na stanowisko zastępcy kierownika marketu, zdajesz sobie sprawę z faktu, że będzie trzeba usiąść za kasę i chociaż przecież to uczciwa praca (a żadna nie hańbi), to serce specjalisty/managera czy innego lidera zaczyna pękać. Twoje bolące serduszko to jeden z najmniejszych problemów…
Strata czasu i możliwości awansu
Praca na niższym stanowisku zazwyczaj oznacza utratę czasu, który można by było poświęcić na rozwijanie kariery zawodowej i zdobywanie doświadczenia na wyższych stanowiskach. Przerwa może wpłynąć na szanse awansu w przyszłości.
Pro tip: robisz przerwę na pracę w gastro w sezonie? Zadbaj też o to, aby mieć jakiś mały projekt „po godzinach”, dzięki któremu zostaniesz jedną nogą w swojej branży.
Dowiedz się, jak zaktualizować swoje CV.
Problemy finansowe
Żadna praca nie hańbi, ale już niskie stawki mogą okazać się problematyczne. O ile w gastronomii w sezonie można całkiem nieźle zarobić, o tyle w większości sklepów na kasie można zarobić niewiele powyżej najniższej krajowej. To może wpłynąć na Twoje możliwości finansowe i realizację celów życiowych, a w niektórych przypadkach po prostu spowoduje znikanie oszczędności lub zadłużanie się.
Pro tip: jeżeli zatrudniasz się w markecie, złap pod łokieć swojego współpracownika i z poważną miną zapytaj, jak oni sobie radzą. Damn, chyba sama to zrobię.
Potencjalna frustracja i poczucie wstydu
Praca na niższym stanowisku może prowadzić do frustracji i niezadowolenia z powodu poczucia zmarnowanego potencjału oraz braku wyzwań związanego z wykonywanymi zadaniami. Jeżeli do tej pory towarzyszyło Ci poczucie, że nie masz wpływu na rozwój swojej firmy, poczekaj aż zaczniesz wykładać towar w jednym ze sklepów, należących do najbardziej rozpoznawalnych sieci. Tam wszystko zależy od określonych odgórnie standardów i nikogo nie obejdzie to, że masz lepszy pomysł na układanie nabiału.
Pro tip: może nie zatrudniaj się w markecie, jeżeli lubisz błysnąć nieszablonowym pomysłem?
Zalety przerwy w karierze
Najlepiej jest zrobić sobie przerwę w karierze, jeżeli rzeczywiście potrafisz dobrze robić coś innego, w związku z czym łatwo znajdziesz płatne zajęcie. Jakie masz możliwości? Sportowcy mogą spróbować uczyć. Nie zawsze jest to możliwe bez uprawnień, ale od instruktorów tańca mało kto takich wymaga. Osoby ze sprzętem mogą spróbować grać na imprezach. Każdy z prawem jazdy może spróbować szczęścia w firmach typu Uber (lub być dostawcą pizzy). Można też dorabiać sobie jako osoba rozdająca ulotki, opiekun, korepetytor, barman, pomywacz — opcji jest mnóstwo!
Odpoczynek i odreagowanie
Praca na stanowisku nie wymagającym wysokich kwalifikacji i podejmowania decyzji może być mniej wymagająca intelektualnie i pozwolić na odreagowanie po okresie stresu i intensywnej pracy na wyższym stanowisku. Taka zmiana pozwoli zredukować poziom presji i poświęcić czas na odpoczynek. Dodatkowo, łatwiej skupić się na dodatkowych projektach, jak pisanie powieści, kodowanie gry czy tworzenie własnej strony internetowej, kiedy nasza praca nie jest aż tak wymagająca umysłowo.
Nie uwierzysz, jakie ciekawe pomysły wpadają do głowy, kiedy nikt ich od Ciebie nie oczekuje.
Rozwój umiejętności miękkich
Praca z ludźmi (w usługach czy sprzedaży) może pomóc Ci w rozwoju umiejętności interpersonalnych, zarządzania czasem oraz rozwiązywania problemów w szybki i skuteczny sposób. Te zdobyte doświadczenia mogą okazać się cenne w przyszłej karierze. Poza tym uczą też pokory i pozwalają nam poznać świat z innej perspektywy. Nie uwierzysz, jak bardzo może Ci to pomóc w przyszłości w zarządzaniu zespołem.
No i może okazjonalnie będziesz mniejszym chamem dla pracowników infolinii. To nie ich wina, że kurier Cię olał albo sprzedawca wysłał zły towar.
Czas na pasje i hobby
Praca na mniej wymagającym stanowisku może dać czas na rozwijanie swoich zainteresowań, pasji i hobby, które często ulegają zaniedbaniu podczas intensywnego trybu życia zawodowego. Mamy coraz większy problem z pracoholizmem, zwłaszcza w dobie pracy zdalnej, kiedy często godziny pracy są bardzo płynne i zaciera się granica między czasem dla siebie a czasem na obowiązki służbowe. Prosta praca od 8 do 16 może pomóc Ci skupić się bardziej na sobie.
Prawda jest taka, że realizacja wielu pasji kosztuje, więc może przy okazji nauczysz się lepiej zarządzać swoim budżetem.
Podsumowując, decyzja o zrobieniu przerwy w karierze, aby pracować na stanowisku poniżej swoich kwalifikacji, powinna być dobrze przemyślana. Przed podjęciem decyzji, warto zastanowić się nad własnymi celami zawodowymi, aktualną sytuacją finansową oraz perspektywami powrotu do pracy na wyższym stanowisku. Łatwiej zrobić taką przerwę, kiedy masz odłożone pewne środki, dzięki którym utrzymasz się bez problemu. No i nie popełniaj popularnego błędu — najpierw znajdź nową pracę, a potem rzucaj tę dotychczasową, której nie znosisz.