Reskilling — krok w tył czy na przód?
Świat idzie naprzód. Zmienia się nasze życie, a także praca. Intensywne przemiany, rozwój nowoczesnych technologii i wzrost jej znaczenia dla codzienności sprawia, że pracownicy nie mogą dłużej stać w miejscu. Wiele osób mierzy się z koniecznością podniesienia swoich kwalifikacji lub całkowitego przebranżowienia. Z czym trzeba się liczyć decydując się na reskilling? Czy oznacza on konieczność zaczynania kariery zawodowej od zera? Przekonaj się już teraz.
Oblicza zmian — reskilling i upskilling w badaniach
Zmiany dotykają praktycznie wszystkich aspektów naszego życia. Płatności, zakupy, obsługa w urzędach i bankach coraz częściej są realizowane online. Nasze domy są bardziej inteligentne, a coraz to kolejne czynności wykonywane dookoła nas ulegają automatyzacji.
Nawet jeśli w domach skrzętnie unikamy nowoczesnych inteligentnych rozwiązań, to w pracy często nie mamy na to wpływu. Rozwój technologii i automatyzacja pozwalają na zwiększenie produktywności i ograniczenie błędów. Trudno oczekiwać od przedsiębiorców, że zrezygnują z postępu na rzecz tradycyjnych rozwiązań. Problem jednak w tym, że dla niektórych pracowników konieczność dostosowania się do zmian okazuje się być trudna.
Bywa jednak, że sami decydujemy się nie tylko na upskilling (zdobywanie nowych kompetencji), ale na reskilling, czyli całkowite przebranżowienie. Zazwyczaj postanawiają o tym Ci z nas, którzy nie są usatysfakcjonowani swoim dotychczasowym zawodem. Istnieją jednak też inne czynniki, które warunkują gotowość pracowników do przekwalifikowania się.
Panie kontra panowie — komu reskilling mniej straszny?
Zgodnie z raportem Future Collars: Ogólnopolskie badanie „Reskilling oczami Polaków, to kobiety częściej decydują się na przekwalifikowanie. Aż 60% kobiet rozważa zmianę zawodu. Dlaczego tak jest?
Z jednej strony kobiety częściej korzystają z urlopów związanych z wychowywaniem dzieci. Sprawia to, że po takiej przerwie, panie i tak muszą zaktualizować wiadomości. W dodatku niektóre mamy decydują się na łączenie pracy z opieką nad dzieckiem, przechodząc na zdalny lub hybrydowy model pracy, albo ograniczając wymiar zatrudnienia.
Warto też zauważyć, że mężczyźni są bardziej skłonni do uznania swoich wysokich kompetencji i dobrej pozycji w pracy. Jak wskazują autorzy raportu, należałoby się zastanowić, co jest przyczyną tego stanu rzeczy? Faktyczne nierówności w firmach, czy też kulturowe uwarunkowania? Analizując odpowiedzi obu grup, można uznać, że kobiety na równi z mężczyznami postrzegają branżę IT jako dochodową. W przeciwieństwie do kolegów mierzą się one jednak z niepewnością i brakiem wiary we własne możliwości.
Młodsi są elastyczniejsi
W opinii samych badanych reskilling jest łatwiejszy dla młodszych pracowników. Szczególnie jeśli chodzi o branże wymagające pracy z nowoczesnymi technologiami. Może to być spowodowane faktem, że osoby przed czterdziestym rokiem życia były świadkiem intensywnych przemian jeśli chodzi o automatyzację i informatyzację. Cyfryzacja życia codziennego towarzyszyła im na każdym kroku.
Starszy personel często ma już sprawdzone i wypracowane metody pracy, które przez lata były uważane za skuteczne i wystarczające. Wiele osób nie śledziło na bieżąco nowinek i zmian, uważając je chwilowe lub zbyteczne. Konieczność kompletnego przekwalifikowania się na nowe stanowisko, może się dla niech okazać trudne
Na co musisz się przygotować?
Praktycznie wszędzie korzysta się dziś z nowoczesnych technologii. Na większości stanowisk pracy korzysta się z zaawansowanych narzędzi i systemów, które usprawniają codzienną pracę. Decydując się na reskilling trzeba liczyć się z koniecznością rozwoju swoich umiejętności w tym zakresie.
Coraz więcej ofert pracy zakłada pracę hybrydową lub zdalną. Dla jednych jest to zaleta. Można elastyczniej zarządzać czasem i domowymi obowiązkami, a także oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze na dojazdach. Z drugiej strony samodzielna organizacja pracy i czasu jest dla niektórych dużym wyzwaniem. Podczas pracy zdalnej często trudno o skuteczny przepływ informacji i efektywną komunikację, co często staje się zarzewiem konfliktów w zespołach. Z uwagi na to, rekruterzy zaczęli o wiele bardziej zwracać uwagę na umiejętności miękkie i skuteczną pracą w grupie. Konieczne jest otwarcie się na ciągły rozwój.
Jakie branże doceniają osoby decydujące się na reskilling?
Rozważając przekwalifikowanie się, Polacy biorą pod uwagę przede wszystkim stabilność zatrudnienia. Aż 84% badanych ceni sobie poczucie bezpieczeństwa. Innym istotnym powodem przebranżawiania się jest też chęć zwiększenia swoich zarobków. Nieco mniej istotnym aspektem jest atmosfera w miejscu pracy.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że aż połowa Polaków decydujących się na przekwalifikowanie, rozważa branżę IT lub inne pokrewne, wykorzystujące nowoczesne technologie.
Co reskilling i upskilling oznaczają dla pracodawców?
Aktualnie wielu pracodawców stawia na unowocześnianie i automatyzację pracy w swoich firmach. Wiąże się to z koniecznością wdrożenia personelu do nowej rzeczywistości. Niestety znaczna część zatrudniających pozostawia pracowników samych sobie i narzeka na ewentualne braki w kwalifikacjach pracowników, jednocześnie nie dając im możliwości nauki.
Przedsiębiorcy oraz pracujący w firmach specjaliści ds. HR powinni starannie zaplanować edukację i rozwój pracowników, który będzie szedł w parze z wdrażanymi rozwiązaniami mającymi na celu zwiększenie efektywności procesów. Tym bardziej że nowe pokolenia pracowników chcą się rozwijać i uczyć nowych rzeczy. Stanowią oni potencjał, którego nie warto marnować. Doświadczony, lojalny i zaangażowany w życie organizacji personel to najlepsza inwestycja.
A czy wy sami rozważacie reskilling? Dajcie nam znać w komentarzach, co sądzicie o możliwości całkowitej zmiany branży.