Rodzina firma — czy to miejsce dla Ciebie?
Z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciach – brzmi znajomo? Dla wielu rodzin skomplikowanym wyzwaniem jest wspólne spędzenie świąt bez chęci pozabijania siebie nawzajem, a co dopiero wspólna praca? Mimo to na rynku funkcjonuje wiele rodzinnych przedsiębiorstw takich jak piekarnie, gabinety lekarskie czy inne fantastyczne przedsięwzięcia. Jakie wyzwania mogą na Ciebie czekać w rodzinnej firmie? Sprawdź!
To, co jest zaletą, może być też wadą
Rodzinne firmy często cechują się większą otwartością na potrzeby pracowników. Nie ma w nich setek osób chcących wziąć urlop w tym samym terminie, ani większych problemów z szybszym wyjściem z pracy. A przynajmniej tak mogłoby się wydawać… Rodzinne firmy często liczą niewielu pracowników, a bywa też, że pracują w nich wyłącznie członkowie rodziny. Wyjazd na rodzinne wakacje bywa wtedy dość kłopotliwy.
Plusem pracy w małej rodzinnej firmie może być także proces podejmowania decyzji. Brak mocno zdefiniowanej hierarchii i skomplikowanych procedur związanych ze zmianami, bardzo ułatwiają zarządzanie i pomagają utrzymać dynamiczne tempo, jednak jak już wiadomo, zbyt pięknie też być nie może…
Brak dystansu i służbowego stosunku do siebie nawzajem może być czasem… zgubny. Kłótnie, awantury, większe bądź mniejsze różnice zdań wypowiadane cichszym lub głośniejszym tonem… to częsty widok w rodzinnych firmach. Warto jednak wiedzieć, że prowadzenie własnej działalności bywa po prostu trudne, a nieprzemyślane decyzje są tym bardziej stresujące, kiedy dzielimy je z rodziną. Właśnie dlatego warto wcześniej zastanowić się nad najważniejszymi aspektami prowadzenia firmy.
Sprawdź, o czym pamiętać podejmując to wyzwanie.
Rodzinna firma też musi mieć szefa
Zarządzanie jest chyba najtrudniejszym obszarem funkcjonowania rodzinnych przedsiębiorstw. Kto jest szefem? Kto podejmuje finalne decyzje i przede wszystkim, kto zna się na tym wszystkim najlepiej? Najczęściej decyduje po prostu doświadczenie, ale zdarza się, że krytyka jest przekazywana w bardzo emocjonalny sposób.
Bardzo często problemem jest wspomniany wcześniej brak dystansu: krytykę z ust najbliższych możemy odbierać jako złośliwość. Jeśli bardzo cenimy sobie opinię drugiej osoby i zależy nam na jej uznaniu, zamiast motywować do poprawy taki komunikat może nas zranić. Wspólne prowadzenie rodzinnej firmy może negatywnie wpływać na relację w domu. Bardzo ważne jest, żeby w miarę możliwości nie przenosić problemów zawodowych na życie prywatne.
Rodzinna firma… w rodzinnym domu
Prowadząc rodzinną firmę, często pracujemy po godzinach i tak naprawdę nigdy z pracy nie wychodzimy. Wiele osób stawia na elastyczny czas pracy. Pozwala na wykonywanie części obowiązków z rana, a innych po południu lub nawet wieczorem. Dzięki temu możliwe jest załatwienie w ciągu dnia sprawunków, wyjście na siłownie, czy odebranie dzieci ze szkoły. Minusem tego podejścia jest to, że musimy wracać głową do pracy kilkukrotnie i nie możemy jednoznacznie odciąć się pracy.
Oczywiście aktualnie nie jest to specyfika tylko rodzinnych przedsiębiorstw. Aktualnie wiele osób korzysta z elastycznego trybu pracy, szczególnie jeśli większa dowolność w zakresie godzin pracy wiąże się z pracą zdalną. Prowadzenie własnej działalności wspólnie z najbliższymi może generować większy stres i pochłaniać znacznie więcej czasu niż standardowe 8 godzin dziennie.
Praca w rodzinnej firmie może być nie lada wyzwaniem. Jeśli cenisz sobie bliskość rodziny i elastyczny czas pracy, a jednocześnie jesteś w stanie oddzielić życie prywatne od zawodowego, takie rozwiązanie może okazać się dla Ciebie wspaniałą przygodą. Spróbujesz?