Czas na wywczasOd 8 do 16Poranna prasówka

Rozmowy za granicą z kartą eSIM – co zrobić, żeby nie wydać się do cna?

Planujesz wyjazd na workation, wyskoczyła Ci zagraniczna konferencja albo po prostu wybierasz się na wakacje? Poza spakowaniem niezbędnych ubrań i drobiazgów zadbaj o to, jak będziesz komunikować się  ważnych sprawach i z bliskimi. Jeśli korzystasz z usług operatora unijnego i podróżujesz po krajach wspólnoty, nie musisz się martwić, ale co zrobić jeśli wybierasz się poza kontynent? Rozmowy za granicą z krajów spoza UE potrafią kosztować fortunę. Sprawdź, jak sprawić, żeby dzwonienie za granicą Cię nie zrujnowało.

Darmowe połączenia i internet w UE — rozmowy za granicą bez dodatkowych opłat

Obywatele Unii korzystający z usług swoich unijnych operatorów od 1 lipca 2022 r. mogą korzystać z usług telekomunikacyjnych bez dodatkowych opłat wynikających z łączenia się z siecią w roamingu zagranicznym. Oznacza to, że we wszystkich krajach Unii Europejskiej możesz śmiało z posiadanej taryfy swojego unijnego dostawcy.


Uważaj na niektóre numery specjalne! Rozmowy za granicą z niektórymi numerami specjalnymi np. biurem obsługi klienta, lotniskiem oraz SMS specjalne (udział w loteriach i losowaniach) mogą być droższe. Przed wykonaniem takich rozmów zagranicznych sprawdź stawki w cenniku operatora lub w umowie.

Karty prepaid w kraju docelowym

Karty przedpłacone można doładowywać konkretną kwotą, którą wykorzystasz zgodnie z opłatami ustalonymi przez operatora. Rozmowy za granicą są problemem, z którym mierzy się wielu przyjezdnych i turystów, dlatego karty prepaid bez problemu można kupić w kioskach na lotniskach czy dworcach.

Karty prepaid są często najkorzystniejszym rozwiązaniem dla osób pozostających nieco dłużej w danym kraju. Wielu operatorów oferuje specjalne plany dla turystów, ale warto także sprawdzić standardową ofertę (często ta lokalna gwarantuje najniższe ceny połączeń). Decydując się na dzwonienie za granicą za pomocą karty przedpłaconej, upewnij się, że Twój telefon ma usuniętą blokadę SIM-lock.

Karty eSIM do podróży międzynarodowych

Zakup specjalnej karty do podróży międzynarodowych pozwala na rozmowy zagraniczne po preferencyjnych stawkach. Karty są dostępne w różnych rozmiarach, co umożliwia ich instalację w rozmaitych modelach telefonów. 


Niektóre z rozwiązań tego typu mają (podobnie jak plany abonamentowe) stałe warunki np. cenę za minutę połączenia lub konkretną liczbę gigabajtów do wykorzystania, a inne przypominają typowe karty prepaid, choć mają korzystniejsze stawki niż w przypadku krajowych operatorów. Co ciekawe, międzynarodowa karta telefoniczna może mieć formę elektroniczną. Możesz ją kupić i aktywować za pomocą aplikacji w telefonie.

Komunikatory internetowe – rozmowy za granicą przez Wi-fi

Jeśli nie chcesz kupować nowej karty w celu prowadzenia rozmów zagranicznych, ale za to masz pewność, że będziesz mieć dostęp do sieci Wi-fi, to oczywiście możesz skorzystać z internetowych komunikatorów takich jak Messenger czy What’s app.


Wymienione aplikacje powinny być wystarczające do kontaktów z bliskimi lub znajomymi, jeśli jednak planujesz biznesowe rozmowy zagraniczne lub konferencje ze współpracownikami, lepiej postawić na rozwiązania dające więcej możliwości, takie jak Zoom czy Google Meets. Przed skorzystaniem z wymienionych aplikacji upewnij się jednak, że Twoja komórkowa transmisja danych jest wyłączona, a Ty łączysz się z Wi-fi.

Wi-fi Calling

Jeśli masz abonament, u któregoś z polskich operatorów, możesz korzystać z opcji Wi-fi Calling. Można ją włączyć w ustawieniach telefonu (Plus wymaga zainstalowania dedykowanej aplikacji). Dzięki temu rozwiązaniu można wykonywać połączenia oraz wysyłać SMS-y za pomocą połączenia Wi-fi.


Wybór konkretnej opcji zależy od Twoich potrzeb. Jeśli wybierasz się na city tour, możesz raczej liczyć na dostęp do darmowego Wi-fi w hotelu lub miejscach publicznych (na dworcach czy w restauracjach). Gdy spędzasz czas na łonie natury, lepiej postawić na karty lokalne lub międzynarodowe. Zaplanuj swoją podróż i wybierz najlepszą opcję na niedrogie rozmowy za granicą.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments