Środek tygodnia zwiastuje nowe zmiany
Workation w Polsce nie takie łatwe. Winny słaby zasięg 5G. Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli? Tak, ale tylko dla tych, którzy karierę rozpoczęli przed 1999. Przedsiębiorcy też mają pod górkę — jeżeli kontrole US jeszcze ich „nie dojechały”, zrobi to nowy system monitoringu faktur. A na dokładkę jeszcze Trump i jego opinie…
Szczyt NATO — ustalenia w sprawie Ukrainy
W nocy Rosjanie znów zaatakowali Ukrainę z powietrza. To już 504 dzień inwazji na ten kraj, a tymczasem wczoraj (11 lipca 2023 r.) na Liwie odbył się szczyt NATO, na którym poruszano temat członkostwa Ukrainy w organizacji.
Jak informuje portal Wirtualna Polska najważniejsze warunki przyjęcia Ukrainy do NATO to przeprowadzenie reform antykorupcyjnych i demokratycznych. Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller wskazuje, że Ukraina poczyniła już kroki w kierunku zmian, co zostało przez NATO docenione zwolnieniem tego kraju z Membership Action Plan (procesu reform koniecznego do zrealizowania przed przystąpieniem do sojuszu).
Po zakończeniu szczytu NATO Andrzej Duda poinformował (Onet), że zagrożenie ze strony Rosji jest prawdziwe, przyjęcie Ukrainy do sojuszu w dużej mierze ułatwiłoby rozciągnięcie ochrony wschodniej flanki, którą aktualnie jest Polska.
Trump krytykuje wspieranie Ukrainy
Choć większość zdaje się być po stronie atakowanego narodu w sprawie wojny w Ukrainie, są osoby, które idą pod prąd. Wśród nich znajduje się Donald Trump, który ostro skrytykował decyzję prezydenta Joe Bidena o wsparciu Ukrainy amunicją kasetową. Jak czytamy na portalu Radio ZET, Trump uważa, że wysyłanie Ukrainie pomocy, to ruch „dalej wciągający USA w trzecią wojnę światową”.
„…wojna, śmierć i destrukcja jest spowodowana niekompetentną administracją”
Donald Trump
Jakby tego było mało, były prezydent USA jest zdania, że „wojna, śmierć i destrukcja jest spowodowana niekompetentną administracją”. Donald Trump nie wyklucza też, że zakończenie wojny może wymagać od Ukrainy „pewnych ustępstw terytorialnych”.
Mniej kontroli, większe kary
Zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariusz Gojny poinformował, że rząd tworzy system monitoringu e-faktur, którego (oczywiście!) już zazdroszczą nam Niemcy (Money.pl). Polscy specjaliści są jednak bardziej sceptyczni. Ich zdaniem system ma służyć nie tyle usprawnieniu procesów administracyjnych, ile efektywnemu ściąganiu kar finansowych (za błąd lub pominięcie faktury grozi kara do nawet 18,7 proc. jej wartości).
Nowe rozwiązanie ma ograniczyć kontrole, jednak to nie znaczy, że przedsiębiorcy będą sprawdzani rzadziej. Czynności sprawdzające nie będą obwarowane tak skomplikowanymi procedurami, jak kontrole, więc będą przeprowadzane częściej i skrupulatniej. Nowa propozycja zakłada bowiem brak konieczności rozpoczynania typowego postępowania kontrolnego, a zatem daje urzędnikowi podatkowemu nieograniczony dostęp do informacji na temat podatnika.
To jednak nie koniec pomysłów rządu na „usprawnienia”. Wydłużeniu ulec ma także blokada konta bankowego, w przypadku podejrzenia nieścisłości w dokumentacji (blokada trwać do 4 dni, a w przypadku zdobycia dowodów, może zostać wydłużona do 3 miesięcy).
Poprawki do nowelizacji Karty Nauczyciela
Na portalu Money.pl znajdujemy także najświeższe informacje na temat planowanych zmian w Karcie Nauczyciela. W myśli propozycji nauczyciele-emeryci nie będą potrzebowali zgody kuratorium na podjęcie pracy (do ½ etatu). Dodatkowo przewiduje się zwiększenie uprawnień nauczycieli zatrudnionych w placówkach innych niż szkoły w kwestii dostępu do świadczeń kompensacyjnych.
Zmiany dotyczą też przejścia na wcześniejszą emeryturę. Po nowelizacji: możliwe to będzie przed ukończeniem wieku ustawowego jeśli nauczyciel rozpoczął pracę przed 1999 r., a jego udokumentowany okres składkowy wynosi co najmniej 30 lat (w tym co najmniej 20 lat „pracy przy tablicy”). W przypadku tych nauczycieli do podjęcia pracy w szkole podczas emerytury niezbędna będzie zgoda kuratora, a wymiar pracy nie będzie mógł przekroczyć ½ etatu.
Workation w Polsce może być jeszcze problematyczne
Jeśli marzy Ci się praca zdalna w polskich górach lub z widokiem na morze, być może czeka Cię rozczarowanie. Jak podaje Albert Żurek z Spidersweb polska sieć 5G zajmuje czwarte miejsce…od końca rankingu 5G Downloade Speed and Uplift – Global (za nami tylko Peru, Indonezja i Argentyna).
Jak widać, pod względem informatyzacji Polska nadal jest nieco w tyle. Pozostaje czekać na kolejne rankingi i mieć nadzieję na zmianę.
Sprawdź także poniedziałkowy przegląd prasy z 10 lipca 2023.