Na bieżącoOd 8 do 16

Coraz mniej UoP coraz więcej B2B – koniec złotego okresu w IT

„Ach, pracować w IT i zarabiać miliony – to byłoby życie” – myśli pewnie niejeden z Was. Świat technologii wyobrażamy sobie powszechnie jako niezwykle ekscytujący, a pracę w firmach IT jako przynoszącą znaczne zyski. OK, doświadczeni specjaliści IT naprawdę mogą zarabiać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale powiedzmy sobie szczerze – rynek się wysycił, a juniorzy nie dostają już (jeżeli w ogóle kiedykolwiek dostawali) 10 tysięcy złotych na start. Jak w takim razie mają się specjaliści IT? Dowiedz się więcej z raportu z Badania Społeczności IT zrealizowanego przez Bulldogjobs.

O 7% mniej umów o pracę w IT w ciągu ostatnich trzech lat

O tym, że podczas rekrutacji na specjalistyczne stanowiska coraz częściej oferuje się kontrakt B2B zamiast umowy o pracę, można się dowiedzieć łatwo, przeglądając same ogłoszenia na różnych stronach internetowych. Nasze przypuszczenia potwierdza tegoroczny raport opracowany przez portal Bulldogjob. W 2023 roku aż 37% respondentów pracujących w branży IT ma kontrakty B2B, podczas gdy 51% podpisało umowę o pracę. Przeglądając raporty z poprzednich lat, można zauważyć, że liczba umów o pracę maleje na rzecz współpracy z osobami, które prowadzą działalność gospodarczą.

Forma współpracy w IT badanie społeczności IT 2023 BullDogJob
Źródło: https://bulldogjob.pl/it-report/2023

W ciągu ostatnich trzech lat liczba umów o pracę w IT spadła aż o 7 punktów procentowych. „W naszej firmie trend ten jest jeszcze silniejszy”zauważa Paweł Olejniczak, członek zarządu RITS. Trzeba mieć na uwadze, że 97% pracowników na kontraktach B2B pracuje na pełny etat i w wielu przypadkach spełnione są przesłanki do podpisania umowy o pracę. Trudno stwierdzić, jak często przyczyną zawierania taki umów jest komfort pracownika, a jak często oszczędność pracodawcy. Możecie się domyślić sami, bo w końcu to czesto pracodawca „proponuje” typ umowy. „Pamiętajmy przy tym, że branża IT jak dotąd najlepiej opiera się sytuacjom kryzysowym ostatnich lat. Jeśli ten trend się utrzyma, moim zdaniem nadal realne korzyści finansowe będą przeważać nad potencjalnym bezpieczeństwem, które daje umowa o pracę” – dodaje Olejniczak. 

Pamiętajmy przy tym, że branża IT jak dotąd najlepiej opiera się sytuacjom kryzysowym ostatnich lat. Jeśli ten trend się utrzyma, moim zdaniem nadal realne korzyści finansowe będą przeważać nad potencjalnym bezpieczeństwem, które daje umowa o pracę

Paweł Olejniczak, raport Bulldogjob 2023

B2B to takie UoP tylko korzystniejsze? Akurat!

W porządku, na B2B specjaliści IT (i nie tylko) zazwyczaj zarabiają nieco więcej i jest to dla wielu istotna zaleta takiego układu. Wystarczy spojrzeć na kwoty podane w raporcie. Na umowie o pracę w IT najwięcej zarabiają architekci, bo aż 14 462 zł. Na B2B tacy eksperci mogą zgarnąć aż 29 356 tysięcy (odlicz podatek i ZUS!). Sporo zarobić mogą też project managerowie (11 246 zł na UoP) i  DevOpsi (23 301 zł na B2B).

Zarobki a specjalizacja w IT

Na szarym końcu pod kątem zarobków są (zarówno na UoP, jak i na B2B) testerzy/QA i specjaliści od UI/UX. Ci pierwsi zarobią około dwukrotności tego, na co mogą miesięcznie liczyć eksperci w temacie doświadczeń użytkownika. 

Przepaść dzieli też zarobki osób o podobnym doświadczeniu na umowach o pracę i kontraktach B2b. Mid managerowie na kontraktach zarabiają niemal dwa razy więcej niż ich koledzy i koleżanki na UoP (około 23 518 zł w porównaniu do 12 731 zł na UoP), sprawa ma się podobnie w przypadku seniorów (25 171 zł w porównaniu do 11 741 zł na UoP).

Według Tomasza Czechowskiego (Head of Sales & Recruitment, Codecool Poland) na największe podwyżki mogą liczyć junior i mid- deweloperzy.

Ich pensje rosną liniowo wraz z doświadczeniem, a każdy awans to często zarobki o wyższe 50-70%”

Tomasz Czechowski, raport Bulldogjob 2023

Przeczytaj także: Pracujesz na kontrakcie B2B? Nie jesteś chroniony prawnie przed mobbingiem tak samo, jak na UoP!

Okazuje się jednocześnie, że aż 49% pracowników z branży IT na B2B nie może liczyć na płatny urlop. Czy wyższe zarobki są tego warte? Z raportu dowiadujemy się, że pracownicy rozliczający się w ramach działalności zarabiają mniej więcej o 4 tysiące więcej od specjalistów IT na UoP. Powiedzcie sami, czy byście się na to zdecydowali./

płatny urlop na umowie b2b badanie społeczności IT 2023 bulldogjob

Chcesz dowiedzieć się więcej? 

Zobacz raport Bulldogjob z Badania Społeczności IT 2023.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments