Po godzinach

Urządzenia smart home – co jest przydatne, a co jest zbytkiem? 

Urządzenia smart home – to zbytek, czy może naprawdę przydatne gadżety? Wraz z dynamicznym rozwojem technologii, nasze domy stają się coraz bardziej inteligentne. Dzięki Internetowi Rzeczy (IoT), możemy zdalnie kontrolować różne aspekty naszego życia domowego, od oświetlenia i klimatyzacji po sprzęt kuchenny i bezpieczeństwo. Jednak z taką różnorodnością urządzeń dostępnych na rynku, zastanawiamy się, które z nich są naprawdę przydatne, a które mogą być jedynie zbytecznymi gadżetami. Sprawdź i podziel się swoim zdaniem!

1. Termostat inteligentny – przydatny

Termostat inteligentny to urządzenie, które pozwala regulować temperaturę w domu z dowolnego miejsca za pomocą smartfona. Pomaga zaoszczędzić energię i pieniądze, dostosowując temperaturę do Twoich potrzeb. Wyjeżdżasz na wakacje lub delegację i obniżenie temperatury w domu wypadło Ci z głowy? Możesz zrobić to za pomocą telefonu!

2. Oświetlenie inteligentne – przydatny

Inteligentne żarówki pozwalają dostosować oświetlenie w domu do nastroju i potrzeb. Możesz zdalnie kontrolować natężenie i kolor światła, co może poprawić komfort życia i energooszczędność. Przyznaj, ile razy nie chciało Ci się wstawać z kanapy, żeby zgasić duże światło do oglądania filmu. Dzięki apce i urządzeniach smart home możesz też sprawdzić, czy wychodząc, nie zdarzyło Ci się zapomnieć o wyłączeniu lampy – warto to rozważyć, zwłaszcza kiedy weźmie się pod uwagę wzrost cen energii.

3. Zamki drzwiowe i monitoring – przydatne

Zamek drzwiowy z IoT to kolejne przydatne rozwiązanie. Pozwala on kontrolować dostęp do domu, zapewniając dodatkowe bezpieczeństwo. Możesz udzielać dostępu gościom na odległość i monitorować, kto wchodzi i wychodzi.

4. Kuchenka i lodówka z IoT – zbytek

Kuchenki i lodówki z IoT pozwalają na zdalne kontrolowanie i monitorowanie procesów gotowania oraz stanu zapasów w lodówce. Brzmi wygodnie, ale czy jest naprawdę potrzebne. Piekarniki nagrzewają się naprawdę szybko w dzisiejszych czasach. Kontrola stanu lodówki może przydać się na zakupach, ale czy to tzw. „must have”? Oceńcie sami.

5. Rolety – zbytek

Fajnie mieć, żeby w wolny dzień nie budzić się z pierwszym słońcem. Urządzenia smart home mogą Ci to załatwić, ale w sumie… Można zasłonić roletę lub kotarę ręcznie. W końcu wiadomo, że każdego dnia wstaje słońce. 

7. Głośniki inteligentne – przydatne

Głośniki z asystentami głosowymi stały się popularne w ostatnich latach. W połączeniu z asystentami głosowymi oferują one rozrywkę, kontrolę domu i szybkie pozyskiwanie informacji za pomocą głosu. 

8. Odkurzacz inteligentny – przydatny

Bez dwóch zdań – automatyczny odkurzacz ułatwia życie. Możesz go włączyć, kiedy wychodzisz z domu i nie przeszkadza Ci przy pracy. Sprząta się samo. Polecane zwłaszcza właścicielom zwierząt. 

Przydatne, bajeranckie, kłopotliwe – w jakie urządzenia smart home nie boisz się inwestować?

Kto by nie chciał mieć inteligentnego domu. Urządzenia IoT są coraz popularniejsze. Niektóre zyskują naszą przychylność szybciej, ponieważ są wyjątkowo praktyczne lub nie niosą za sobą większych zagrożeń. Do innych zaś odnosimy się z niepewnością. Jakiego urządzenia IoT nigdy nie obdarzysz zaufaniem, a które bardzo chcesz mieć w swoim domu? Daj nam znać w komentarzu!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julek
Julek
8 miesięcy temu

Ja chciałbym mieć połączony system – budzik, toster i ekspres lub czajnik. Budzisz się i ciepłe tosty i kawa już na Ciebie czekają. 😀 U mnie w domu mam światła z czujnikiem ruchu i rolety reagujące na zachód słońca. To ostatnie działa tak sobie, bo ciągle mi się podnoszą około 10 i moja dziewczyna na to narzeka 😀