Nie nadążasz? Work-life balance to ściema?
Czy zdarza ci się czuć, że doba jest za krótka na wszystkie twoje obowiązki? A przecież mówili, że się da, a nawet, że work-life balance to coś, o co musimy koniecznie zawalczyć. Wyniki najnowszego raportu z badania Ask Henry i Great Digital 2024 są zaskakujące i pokazują, że tych z nas, którzy nie mogą wynaleźć tego czasu wolnego, jest więcej! Aż 86% badanych przyznaje, że boryka się z brakiem czasu, a co gorsza, nie dotyczy to tylko pracy, ale również życia prywatnego. Jak więc poradzić sobie z tym wyzwaniem?
Natłok zadań w pracy, a życie prywatne – czy masz wsparcie?
Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się zgłaszać, że czegoś nie da się zrealizować w danym terminie, a odpowiedź brzmiała: „znajdź czas”? Badanie wykazało, że 39% badanych może liczyć na pomoc ze strony współpracowników w przypadku natłoku zadań w pracy. Jednak tylko 23% otrzymuje wsparcie od swoich przełożonych. Czy twoja firma oferuje ci to wsparcie? Jeżeli jesteś jednym ze szczęśliwców, którzy mogą liczyć na zrozumienie, daj znać, w jaki sposób pracodawca pomaga Ci zorganizować swoją pracę, żeby żyło Ci się lepiej.
Szefowie, czy warto wspierać pracowników w ich „dramatach” domowych? W tych związanych z brakiem czasu – jak najbardziej! Ponad 60% badanych doświadcza trudności w koncentracji na zadaniach zawodowych z powodu natłoku obowiązków domowych. No bo jak skupić się na pracy, kiedy zastanawiasz się, czy zdążysz odebrać dziecko ze szkoły lub wyobrażasz sobie, jak w korkach przebijasz się mechanika przez kolejne dwie godziny po pracy.
Jak bardzo nie mamy czasu?
86% badanych przyznało, że zdarza się, że brakuje im czasu na różne sprawy i zadania w pracy. Najwięcej osób (33% badanych) doświadcza poczucia braku czasu kilka razy w tygodniu, a 14% przydarza się to codziennie lub prawie codziennie. U co piątej badanej osoby brak czasu na zadania w pracy występuje raz w tygodniu. Marzyliście o ciągłym poczuciu pędu jak w amerykańskich filmach o życiu w wielkim mieście? No to macie. Nie ma sprawy!
Czego chcemy więcej?
Jeżeli spodziewacie się nietypowych potrzeb, będziecie zaskoczeni. Na co brakuje nam czasu i chcielibyśmy mieć go więcej? Bez work-life balance trudno nam realizować podstawowe potrzeby. 58% respondentów wskazało, że chciałoby mieć więcej czasu na rozwój swoich kompetencji i umiejętności. Brzmi dobrze dla potencjalnego pracodawcy, prawda?
Co więcej, okazuje się, że natłok zadań w życiu prywatnym istotnie obniża wydajność pracownika. Mamy tyle powodów, żeby ułatwić mu życie… Jedna z rzeczy, które niestety rzadko sobie uświadamiamy jako pracodawcy czy przełożeni, to to, że kariera pracownika bardzo rzadko będzie dla niego ważniejsza od jego prywatnego życia. Może i sucho, ale prawdziwie – nową pracę częściej znaleźć łatwiej niż nową miłość, a i praca nie zastąpi nam naszych pasji.
53% badanych uważa, że ich pracodawca dba o zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym. Czy twoja firma również oferuje takie wsparcie? A może skorzystałbyś z możliwości korzystania z osobistego asystenta oferowanego przez pracodawcę?
Ponad 60% badanych wskazało, że natłok zadań w życiu prywatnym sprawia, że jest im trudniej skoncentrować się na zadaniach w pracy, a także, że czują zmęczenie i pracują mniej wydajnie. U co drugiej badanej osoby duże natężenie zadań z życia prywatnego wywołuje spadek motywacji do pracy, która staje się wtedy dodatkowym obciążeniem oraz mniejszą cierpliwość do zadań, jakie pojawiają się w pracy. Co trzeci badany przyznał, że z powodu zbyt wielu zadań domowych zdarza mu się spóźniać do pracy lub też wychodzić wcześniej, a także częściej popełniać błędy w pracy lub wykonywać swoje zadania mniej dokładnie. Co piątemu badanemu zdarza się zawalać terminy w pracy, bo trudniej jest mu zarządzać zawodowymi zadaniami, kiedy w domu panuje armagedon.
Work-life balance – da się odzyskać równowagę samodzielnie?
Odzyskanie czasu dla siebie jest trudne, kiedy mierzymy się z natłokiem pracy. Jeszcze gorzej jest, kiedy robienie nadgodzin jest w pewnym sensie oczekiwane przez pracodawcę i trudno tak naprawdę wyjść z pracy. Porada jest prosta, chociaż jest realizacja trudna. Rób swoje, zamykaj komputer i już tam nie zerkaj do końca dnia. Tylko tyle i aż tyle. Nie obawiaj się także rozmawiać o swoich potrzebach z pracodawcą. Niektóre firmy oferują elastyczność, która pomoże Ci zrealizować większość Twoich zadań – prywatnie i zawodowo. No i pamiętaj, nie bierz za dużo na barki.