Na bieżącoPoranna prasówka

Zawirowania w polityce i programie rządowym Bezpieczny Kredyt 2%

Niespodziewanie trudna droga Ukrainy do Unii Europejskiej, zamieszanie na linii PIS — organizacje pro-life i trudności we wdrożeniu rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym przeglądzie porannej prasy.

Nie będzie „drogi na skróty” dla akcesji Ukrainy do UE

Choć wojna na Ukrainie znacznie przyspieszyła rozmowy na temat przyjęcia tego kraju do Unii Europejskiej, specjaliści wskazują, że proces ten będzie długotrwały. Trwający konflikt, mimo że podkreśla konieczność zapewnienia Unii silnej wschodniej granicy, to jednocześnie utrudnia Ukrainie przeprowadzenie niezbędnych reform. Jak podaje Newseria, wejście Ukrainy do wspólnoty pozwoliłoby na rozłożenie środka ciężkości z zachodu nieco w stronę Europy Środkowo-Wschodniej.

Kłótnia małżeńska pomiędzy PISem a przeciwnikami aborcji?

O nietypowym sporze donosi Rzeczpospolita. Choć Prawo i Sprawiedliwość zawsze cieszyło się poparciem przeciwników aborcji, to powołanie przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zespołu ds. opracowania wytycznych w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży, spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem tych środowisk. Organizacje pro-life obawiają się, że jest to krok w stronę poluzowania obecnie obowiązujących przepisów aborcyjnych.

Wzrost cen nieruchomości i administracyjny chaos — oto pierwszy miesiąc programu Bezpieczny Kredyt 2%

Rządowy Program Bezpieczny Kredyt 2% cieszy się dużym zainteresowaniem. Jak pisze Bezprawnik, mimo że czas na przygotowania był (całe pół roku) to wiele banków, szczególnie tych większych nie radzi sobie z obsługą wniosków. Program Bezpieczny Kredyt 2% wywołał ogromne problemy w zakresie rejestracji wniosków i analizy kredytowej. Błędy i opóźnienia są niestety na porządku dziennym.

Trudna sytuacja w bankach nie jest bynajmniej jedynym problemem, jaki przyniósł program Bezpieczny Kredyt 2%. Prognozowany wzrost cen na rynku nieruchomości szybko stał się faktem. Ceny mieszkań w dużych miastach zaczynają wychodzić poza widełki określone wymaganiami programu. Jak będzie się kształtować ta sytuacja i czy rządowy program Bezpieczny Kredyt 2% faktycznie okaże się korzystny? Tego dowiemy się z biegiem czasu.

Nadchodzą nowe podwyżki minimalnego wynagrodzenia?

Rada Dialogu Społecznego nie doszła do porozumienia w kwestii minimalnego wynagrodzenia oraz stawki godzinowej na przyszły rok. Oznacza to, że decyzję w tym zakresie podejmie Rada Ministrów. Jak czytamy na portalu Puls HR aktualna propozycja rządu to wprowadzenie od stycznia 2024 r. najniżej pensji na poziomie 4242 zł. Od lipca ta kwota ma wzrosnąć do 4300 zł (stawka godzinowa ma wynieść odpowiednio 27,7 zł oraz 28,10 zł).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments